Inovativní fotokatalytické stěrky a přísady do betonu

Cíle: Cílem projektu je připravit ve spolupráci s firmou BETOSAN s.r.o., a TUL, UACH, UFCH dva typy produktů s fotokatalytickými vlastnostmi. Prvním typem produktu bude fotokatalyticky aktivní stěrka na cementové bázi pro aplikaci zejména na betonové podklady. Druhým typem produktu bude fotokatalyticky aktivní přísada do betonu v práškové formě, která umožní přípravu betonových povrchů s fotokatalytickou funkcí. U obou typů produktů se předpokládá příprava dvou či více finálních verzí. V případě stěrky se jedná o přípravu dvou barevných odstínů bílá a šedá. Pro suchou směs do betonu se předpokládá příprava různých typů vzhledem k jejich aplikaci. Může se jednat o typ přidávaného do celého objemu betonu nebo pouze na povrchovou část betonu. Předpokládá se především aplikační využití do exteriéru pro samočistící úpravu plášťů budov, dále pro ošetření povrchů různých konstrukcí, např. mostů, protihlukových bariér, svodidel, tunelů kde se předpokládá i příspěvek k čištění ovzduší. Připravené materiály bude možné za určitých podmínek aplikovat i v interiérech, kde existuje důležitý trh především ve zdravotnictví.

Řešitel: Mgr. Tereza Sázavská, Ph.D.