Nanomateriály a nanotechnologie pro ochranu životního prostředí a udržitelnou budoucnost

Cíle: Cílem vědecké infrastruktury (dále jen“VI“) NanoEnviCz je vytvoření platformy umožňující účinnou spolupráci mezi partnerskými organizacemi a jejími externími uživateli. VI je zaměřena na vývoj a přípravu vysoce účinných a koncepčně nových nanostrukturních materiálů pro trvale udržitelný rozvoj a zároveň návrh a vývoj nových technologií na ochranu a sanaci životního prostředí. VI bude nabízet služby v oblastech heterogenní (foto)katalýzy, technologie pro udržitelné získávání a ukládaní energie, nanotechnologie pro záchyt, detekci a chemickou degradaci polutantů, technologie spojené s detekcí a monitorováním polutantů. Vývoj nových nanotechnologií bude vždy doprovázen nejen odhadem přínosů, ale i studiem možných zdravotních a environmentálních rizik, které mohou být s aplikací nanomateriálů spojeny.

Řešitel: doc. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc