Nové technologie a materiály pro čištění podzemních vod s využitím biogeochemických procesů (BIOGEOCHEM)

Cíle: Vývoj metody čištění podzemních vod na bázi biogeochemické transformace chlorovaných i ropných uhlovodíků. Vývoj nových materiálů pro podporu degradace kontaminantů v podzemních vodách. Možnosti využití biogeochemické transformace budou nejdříve ověřenytermodynamickými modely, laboratorními a následně poloprovozními zkouškami, k jejichž vyhodnocení bude použito molekulárních mikrobiologických metod. Po poloprovozním ověření bude technologie a materiály vyhodnocena z technického, ekonomického pohledu. Zvláštní zřetel bude kladen na posouzení udržitelnosti této metody a materiálů především s ohledem na ochranu zdrojů podzemních vod (např. použití metody v oblasti chráněné akumulace podzemních vod, ochranných pásmech, apod.).

Řešitel: RNDr. Jiřina Macháčková, Ph.D.