Vývoj tkanin z nehořlavých a recyklovatelných materiálů

Název projektu: Vývoj tkanin z nehořlavých a recyklovatelných materiálů

Registrační číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/16_084/0010282

Období realizace projektu: 1/2018 – 4/2019

Anotace projektu: Cílem projektu je výzkum a vývoj nových, jedinečných textilních produktů, které budou vyrobeny z nehořlavých a ekologicky nezávadných materiálů, jako je čedič, karbon, sklo atd. Nové produkty z těchto materiálů budou mít lepší užitné vlastnostmi, což umožní jejich využití v nových oblastech (ochrana proti střepinám, ochrana proti zlodějům, ochrana proti ohni atd.). Součástí projektu je také výzkum a vývoj nových možností a způsobů likvidace těchto produktů po skončení doby životnosti formou jejich recyklace a využití ve stavebnictví (zpevnění betonů, jako ochrana proti destrukci konstrukcí při zemětřesení, ochrana proti střepinám, ohni atd.) a jiných oblastech. Realizované řešení umožní nahradit, v současnosti k výrobě uvedených textilních produktů nejvíce používaný polyester, který je velmi obtížně recyklovatelný a v případě uskladnění na skládce pak téměř nerozložitelný. V případě úspěšného vývoje projekt výrazně přispěje k omezení neekologického odpadu, a tyto textilní produkty, díky svým vlastnostem, mohou přinést světovou revoluci v jejich produkci a využití.

Řešitel projektu: prof. Ing. Petr Louda, CSc.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií.