Orientovaná vodivá nanovlákna pro tkáňové inženýrství

Cíle: V tomto projektu budou vyvinuty nové tkáňové nosiče vhodné pro růst buněk. Tyto tkáňové nosiče budou složeny z uspořádaných nanovláken (z polykaprolakonu nebo jiných polymerů) vytvořených pomocí nového přístroje – mikromanipulátoru – nedávno vyvinutého na naší univerzitě. Tato nanovlákna budou následně pokryta polymerizací konjugátů cyklodextrinu a pyrrolu a na takto připravených vodivých tkáňových nosičích bude studována jejich schopnost komplexovat biomolekuly podporující adhezi, růst, aktivitu buněk nebo mající jiné výhodné vlastnosti. Výše zmíněný systém bude sloužit jako tkáňový nosič, který věrně napodobuje extracelulární matrix. Na připravených tkáňových nosičích bude testována jejich schopnost podporovat přichycení a růst buněk.

Řešitel: RNDr. Michal Řezanka, Ph.D.