Vývoj a testování metody tepelně podporované in-situ anaerobní bioremediace chlorovaných kontaminantů v horninovém prostředí

Cíle: Cílem řešení projektu je výzkum, ověření použitelnosti a návrh technologie tepelně podporované in situ anaerobní bioremediace chlorovaných kontaminantů ve zvodnělém horninovém prostředí. Možnost intenzifikace biodegradačních procesů optimalizací teplotních poměrů bude nejprve ověřena laboratorními a následně poloprovozními zkouškami, k jejichž vyhodnocení bude mimo jiné využito molekulárně genetických metod. Systém ohřevu horninového prostředí bude navržen na základě studie proveditelnosti. Technické provedení bude vycházet z připraveného matematického modelu a bude ověřeno a optimalizováno poloprovozní zkouškou provedenou na dvou lokalitách s rozdílným charakterem. Součástí projektu je posouzení technologie z pohledu technologického, ekologického a především ekonomického.

Řešitel: RNDr. Jiřina Macháčková, Ph.D.