Výzkum kmitání lopatek vodní turbíny s ohledem na poskytnutí rozšířeného pásma regulace pro zajištění stability a bezpečnosti energetické soustavy

Cíle: 1. Prototyp Francisovy turbíny modelové velikosti zajišťující vhodné dynamické vlastnosti při aplikaci na turbínu skutečné velikosti. 2. Metodika použití pokročilých experimentálních metod pro výzkum vlivu poddajnosti lopatek a tvaru odtokové hrany na dynamické vlastnosti. 3. Metodika posuzování dynamických vlastností lopatkových částí vodní turbíny s ohledem na vznik kmitání buzeného od proudící tekutiny. 4. Zajištění know-how v oblasti návrhu vodních turbín aplikovatelných pro zajištění rozšířených regulačních služeb energetické soustavy a akumulace energie. 5. Prohloubení spolupráce mezi průmyslovými podniky, univerzitními pracovišti a regionálními výzkumnými centry.

Řešitel: prof. Ing. Václav Kopecký, CSc.