Sanace pod-povrchové vody
Technologie reduktivní dechlorace CIE s využitím nanoželeza je ověřená metoda sanace in situ, která se používá na nejrůznějších místech. Podpora obnovy pomocí stejnosměrného proudu přináší ověřitelné zvýšení účinnosti a snižuje spotřebu nanoželeza. To vede nejen k urychlení sanace, ale také k významným úsporám nákladů. Tato metoda je chráněna dvěma patenty: 304152 ("In situ metoda údržby skalního prostředí kontaminovaného škodlivými chemickými sloučeninami") a 306838 ("Metoda in situ sanace horninového prostředí kontaminovaného škodlivými chemickými sloučeninami - dynamické řízení DC elektrické pole "), majitelé TUL a MEGA a.s.
Vývoj nových druhů reaktivních materiálů
Na základě kombinace různých typů nula-valentních částic železa, vytvořených přímo pro konkrétní podmínky jednotlivých lokací, může dojít k dalšímu zlepšení v dané technologii. Tento výzkum vede k novému typu reaktivního materiálu na bázi Fe částic, který je chráněn patentem: 306837 (vlastník TUL).
Vývoj nosičů pro čištění odpadní vody
Tato činnost je zaměřena na vývoj, ověřování a aplikaci inovativních nosičů biomasy připravených speciálně pro konečné úpravy (následné zpracování) komunálních a průmyslových odpadních vod. Nosiče jsou navrženy jako kompozitní materiály z mikrovláken a nanovláken.
Membránové technologie
Jedna z výzkumných aktivit je rovněž podrobena membránovým technologiím, včetně vývoje a modifikace membrán, aby se zmírnila biologická znečištění a zvýšila se jejich funkčnost (propustnost).
Vývoj nových typů materiálů na bázi geopolymeru pro skladování / získání energie z horninového prostředí. TUL je spoluvlastníkem patentu: 306095 "Tepelně vodivý materiál založený na geopolymeru".
Vývoj zařízení (EHGlogger) pro měření a přenos velkého rozsahu dat jako prostředek protipovodňové ochrany.