1 2 3 4 5 6 7 8

Vědci z CxI chtějí využít přirozené biologické procesy při čištění vod od pesticidů

Vědci z Technické univerzity v Liberci pracují na systému pro čištění vody zamořené toxickými

Vložte obrázek 167x167

hexachlorocyklohexany (HCH). Jendnou z postižených lokací je výsypka Hájek u Karlových Varů, kam Spolana Neratovice v 60. letech vyvážela odpad z výroby. Kontaminovaná voda z výsypky vytéká a nevhodně ovlivňuje životní prostředí vodních zdrojů v dané lokaci. Právě na ně je zaměřeno testování malých pilotní mokřadních systémů přirozeného čištění.

Lokalit jako je Hájek je v celé Evropě velké množství, proto je o levné a účinné systémy čištění velký zájem. Celý systém se stane stálou součástí mokřad, zvýší diverzitu a změní ráz krajiny.

Vložte obrázek 167x167

"Je to systém pasivní, který nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a může fungovat léta bez zásahu člověka. Spoléháme na to, že si příroda pomůže sama, když jí dáme správné impulsy,“ říká vedoucí realizačního týmu profesor Miroslav Černík

.

Celý článek naleznete zde