ROZJEĎ AI VE VÝROBĚ: Když chytré technologie zefektivní průmysl
3. 6. 2025
Jak mění umělá inteligence český průmysl ukázala konference Rozjeď AI ve výrobě, která 29. května 2025 proměnila libereckou iQLANDII v prostor pro sdílení poznatků o digitalizaci. Na programu byly konkrétní příklady z praxe, technologické novinky i strategické diskuse.
Za akcí stály CXI TUL a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Zahájení se ujal 1. náměstek hejtmana Libereckého kraje Edvard Kožušník. Další řečník, náměstek ministra průmyslu a obchodu zmocněnec vlády pro oblast AI Jan Kavalírek představil, jak jeho resort podporuje umělou inteligenci. O dalších aktivitách v oblasti umělé inteligence mluvili další zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Kde EDIH pomohl?
Pozdější dopolední blok přinesl konkrétní zkušenosti z firem, které už si mohli díky EDIH umělou inteligenci ve výrobě vyzkoušet prakticky.
Dřevoplast Ludvík využívá AI pro vyhodnocení dat a plánování výroby, pro rychlé prohledávání výrobní dokumentace využívá velký jazykové model natrénovaný na vlastních výrobních datech a provozovaný lokálně, který připravili experti z TUL. Výsledkem je rychlejší, přesnější a konzistentní odpověď na otázky pracovníků výroby.
VODA CZ představila využití umělé inteligence při řízení menších čistíren odpadních vod. V rámci EDIH byl vytvořen proof-of-concept založený na obrazové analýze dat z ČOV, která dokáže upozornit na potenciální problémy. Díky tomu mohla VODA CZ připravit větší projekt nazvaný TIVOR, který uspěl u Technologické agentury ČR a v rámci kterého bude připravena komplexní platforma pro menší provozovatele a servisní organizace.
Lukáš Vejman z MyCom Solutions ukázal, jak může AI pomoci v oblasti kybernetické bezpečnosti průmyslových systémů. Jejich řešení sleduje a vyhodnocuje technické logy a umí včas detekovat podezřelé chování, než způsobí škodu. V rámci EDIH byl ověřeno, že jazykový model může pomoci detekovat hrozby a navrhovat filtry pro bezpečnostní analytiky.
Projekt AI-MATTERS, a to jak může pomoci v další aplikaci moderních digitálních technologií v průmyslové praxi představil Ondřej Beránek z ČVUT.
Odpoledne ve znamení Transtech
Odpolední sekce se nesla v duchu dalších příkladů použití umělé inteligence ve firmách. Svoje ukázky představili zástupci firem Hofmann Wizard, PARTORY nebo Hardwario.
Významným bodem programu bylo rovněž představení aktuálního výzkumného projektu CXI TUL ve spolupráci s Fraunhofer institutem a firmou Entry Engineering, který se zaměřuje vývoj a implementaci pokročilých senzorů založených na AI pro 3D tisk velkorozměrových objektů. Motivací je, že zákazníci, jako jsou třeba automobilky či letecké společnosti, hledají efektivnější metody výroby prototypů. 3D tisk nejenže snižuje náklady, ale umožňuje i recyklaci materiálu, takže po vytisknutí a testování lze prototyp rozemlít a materiál znovu použít.
Firma Entry Engineering, jako průmyslový partner projektu, plánuje nové technologie přímo implementovat do výrobní praxe.
Na závěr mohli účastníci navštívit AI expozici v iQLANDII a byl zde velký prostor pro networking, protože právě propojení odborníků, výzkumníků a firem je základem chytrého průmyslu budoucnosti.