Napsali o nás: Systém čištění vody znečištěné toxickými látkami

Vědci z CxI se zasloužili o vytvoření mokřadního systému, který má schopnost čistit vodu znečištěnou toxickými látkami. Takto upravené mokřady dokáží vyčistit vodu zamořenou například pesticidy, či látkami, které vznikaly při jejich výrobě.

Příkladem jsou vodní plochy v obci Hájek na Karlovarsku, kde je voda kontaminovaná toxickými látkami ze Spolany Neratovice. Ty mohou působit karcinogenně a jsou vážným nebezpečím pro tamní přírodu. Systém se zde chystá k testování.

Nový systém založený na vrstvených bariérách je podle Miroslava Černíka založena na samovolných biologických či chemických procesech, které vyžadují jen příležitostnou údržbu. Půjde tak spíše o občasnou výměnu nějaké náplně třeba jednou za deset let.

Miroslav Černík je vedoucím Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách, které se mimo jiné zabývá analýzou kontaminantů a jejich následným čištěním, funkcionalizacemi nanomateriálů nebo environmentální mikrobiologií

Technologie byla zmíněna v následujících článcích

Impuls iRegiony, iDnes, Libereckadrbna a další

Mokřad v létě a v zimě