Geopolymerní kompozity pro sanitární techniku

Sanitární technika na základě geopolymerních kompozitu umožňuje velmi snadnou přípravu i tvarově složitějších umyvadel, van či deskoviny. Dále umožňuje nahrazení stávajících komerčních technologií bez velkých investic a rozšíření tak portfolia o „eko“ materiál s lepšími vlastnostmi než mají stávající materiály.

V rámci projektu byla řešena problematika hydrofobity základního materiálu geopolymeru a zlepšení pevnosti. Bylo provedeno základní testování pro ověření vhodnosti daných receptur a povrchových úprav a vyrobeny tři funkční prototypy umyvadla a deskovina o rozměru 600 x 1200 x 20 mm.

Geopolymerní kompozity umožňují tvorbu velmi tvarově složitých dílů s velmi velkou pevností. Další velmi specifickou vlastností geopolymerních kompozitů je snadná oprava dílů. Geopolymery se při opravách zničených dílů vázou chemicky tzn., že po opravě má díl stejnou pevnost jako nový nepoškozený díl.

Přínosy využití zařízení

Takto připravovaný geopolymerní kompozit pro sanitární techniku umožňuje velmi snadnou přípravu sanitární techniky a u většiny firem lez velmi snadno nahradit stávající produkt. Pro každou firmu a jejich technologii výroby sanitární techniky lze upravit vlastnosti a technologii přípravy geopolymerního kompozitu na míru a to tak aby nebylo třeba provádět nákladné úpravy stávající technologie této firmy.

Výhodou tohoto materiálu je oproti stávajícím materiálům je vysoká mechanická odolnost, chemická a tepelná odolnost dále relativně nízká cena vstupních surovin, možnost zakomponovat i odpadové materiály (odpadová keramika, …)

Předpokládaná uplatnitelnost na trhu

Oblast uplatnitelnosti

• V oblasti výroby sanitární techniky
  • Výroba kuchyňské deskoviny
  • Testování finálních produktů ve výrobních firmách.

Plán využití a komercializace

Propagace

• Propagace výsledku prostřednictvím propagačního materiálu.
  • Propagace prostřednictvím www stránek Fakulta strojní TU v Liberci a Ústavu CxI.
  • Propagace v rámci průzkumu trhu.
  • Prezentace zařízení na MSV v Brně 2019 na stánku TUL a ještě někde jinde?
  • Praktické ukázky výroby v prostorách TUL individuálním zájemcům.

Předpokládaný způsob využití a komercializace

• V úvahu připadá nabídka licence k výrobě zařízení a komerční využití formou nabízené služby ze strany TUL.
  • Byl proveden průzkum trhu zájmu o službu a zájmu o zařízení/licence. Bylo osloveno 7 vybraných firem zabývajících se podporou strojírenství z oblasti CZ-NACE 292 a 255.
  • Zájem o poskytování této technologie projevily tři významné subjekty na trhu v ČR.
  • Zájem o poskytnutí časově omezené licence projevily dvě významné firmy na trhu v ČR.