Věda, která mění svět
Integruji své odborné znalosti v oblasti materiálové vědy a nanotechnologií, abych vytvořil inovativní řešení pro udržitelné úpravy vody a energetické aplikace pro lepší budoucnost.
Fatmu zařadila Stanfordova univerzita na svůj seznam nejlepších vědců, patří tak mezi 2% špičkových vědců v globálním měřítku v posledních pěti letech (2020-2024).
Její H-index je 23. Fatma dosud publikovala 70 odborných vědeckých textů (článků, studií aj.) (zdroj: World of Science).
Popis: Tento projekt se zaměřuje na dělení enantiomerů, což jsou molekuly se stejným chemickým vzorcem, které však existují jako dvě zrcadlově obrácené formy, jež nelze překrýt. Tyto formy, nazývané enantiomery, mají shodné chemické a fyzikální vlastnosti, ale odlišně interagují s jinými chirálními molekulami. Chirální analyty jsou významné v oborech, jako je chemie, biochemie a zejména farmakologie. Ve farmakologii mohou mít enantiomery drasticky odlišné účinky. Například jeden enantiomer léčiva může být terapeuticky aktivní a bezpečný, zatímco druhý může být neaktivní nebo dokonce škodlivý. Proto je oddělení a studium těchto enantiomerů klíčové pro pochopení jejich účinků a zajištění bezpečnosti a účinnosti léčiv. Období realizace projektu: 2025-2027.
Vedoucí projektu: doc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D., M.Sc.
Zdroj financování: Grantová agentura ČR
Popis: Přístup k nezávadné pitné vodě a hygienickým zařízením zůstává celosvětovou výzvou, která se týká zejména zemí globálního Jihu. Do roku 2040 bude každé čtvrté dítě čelit extrémně vysokému nedostatku vody v důsledku nadměrného využívání, růstu populace a změny klimatu. Projekt NEUTRAL4GS sdružuje šest akademických institucí, jeden malý a střední podnik a jednu vodárenskou společnost z EU a zemí globálního Jihu, aby tuto krizi řešily. Cílem projektu je s využitím strategií spolutvorby a společného navrhování vyvinout a otestovat řešení pro hospodaření s vodou ve městech inspirovaná přírodou. Ta zahrnují čištění různých typů městské vody (dešťová voda, šedá voda, odpadní voda) pomocí inovativních technologií, jako jsou membrány, nanovlákna a nanokompozity na bázi grafenu, se zaměřením na udržitelnost a opětovné využití. Období realizace: 2025 - 2028
Vedoucí projektu: doc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D., M.Sc.
Zdroj financování: Horizon 2020
Popis: Nanovlákna jsou rozvíjející se oblastí s aplikacemi ve filtraci a farmaceutickém průmyslu. Cílem projektu je vytvořit síť excelence v oblasti nanovláken v zemích V4, do níž se zapojí tři uznávané akademické instituce a průmysloví partneři. Plánované aktivity zahrnují konferenci a workshop se zapojením průmyslových odborníků a mobilitu výzkumných pracovníků mezi třemi zeměmi. Období realizace: 2023-2024
Vedoucí projektu: doc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D., M.Sc.
Zdroj financování: Visegrad Grant