Věda, která mění svět

Inspirativní příběhy žen z CXI TUL

Poznejte naše vědkyně

Poznejte naše vědkyně

...

Mgr. Kateřina Černá, Ph.D.

Specializace: Geomikrobiologie, environmentální mikrobiologie

Kateřina zkoumá geomikrobiologické procesy, které ovlivňují dlouhodobou bezpečnost hlubinných úložišť radioaktivního odpadu a podzemního ukládání zeleného vodíku. Věří, že tyto vědecké poznatky přispívají k dlouhodobému snížení emisí CO₂ na Zemi.

Zjistěte více
...

doc. Ing. Klára Kalinová, Ph.D.

Specializace: nanomateriály pro akustiku

Klára navrhla technologické řešení akustického systému, založené na synergii dutinového a membránového rezonátoru z nanovláken. Tento princip má univerzita chráněna patentem.

Zjistěte více
...

doc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D., M.Sc.

Specializace: technologie nanovláken a věda o membránách, elektrostatické membrány pro úpravu vody a energetické aplikace, nanokompozity a pokročilý materiálový design, odolnost proti znečištění a selektivní obnova iontů, sanace životního prostředí a separace odpadních vod.

Fatma integruje své odborné znalosti v oblasti materiálové vědy a nanotechnologií, aby vytvořila inovativní řešení pro udržitelné úpravy vody a energetické aplikace pro lepší budoucnost.

Zjistěte více
...

Mgr. Ing. Bc. Hana Křížová, Ph.D.

Specializace: chemická technologie textilií, barviva, materiálové inženýrství, nanotechnologie, biomateriály

Hana hledá inovativní cesty, jak využít pokročilé materiály v praxi – od ekologických barviv po chytré povrchy s unikátními vlastnostmi.

Zjistěte více
...

Ing. Mgr. Karolína Morávková

Specializace: nanomateriály pro gynekologické aplikace

Jak můžou nanomateriály pomoct s ženským reprodukčním zdravím? Gynekologické aplikace nanovlákenných systémů dopravy léčiv jsou hlavním tématem výzkumu Karolíny Morávkové, inženýrky reprodukční biotechnologie a studentky doktorského studia na FM TUL.

Zjistěte více
...

Ing. Lenka Lacinová, Ph.D.

Specializace: analytická chemie – anorganika, zejména instrumentální metody, Senior Researcher ve výslužbě

Lenka vede Analytickou laboratoř CXI TUL. Tým zkušených laborantek provádí akreditované odběry a rozbory pitných, teplých, koupacích vod, kontroly sterilizátorů a autoklávů a poskytuje konzultací.

Zjistěte více
...

Ing. Miroslava Rysová, Ph.D.

Specializace: (nano)biomateriály pro medicínské aplikace, kosmetiku a biotechnologie

Miroslava vede skupinu Biomedicínských aplikací nanomateriálů na OABI TUL. Zabývá se vývojem a hodnocením nanomateriálů založených na biodegradabilních a často přírodních materiálech pro hojení ran, regeneraci kostí či dopravu léčiv (např. v gynekologii).

Zjistěte více
...

Ing. Nesrine Amor, Ph.D.

Specializace: umělá inteligence pro pokročilé materiály a inženýrské aplikace

Nesrine ve své práci kombinuje odborné znalosti v oblasti zpracování signálů, strojového učení, optimalizace a materiálového inženýrství a vyvíjí inovativní řešení složitých problémů v oblasti kompozitních materiálů. Ve své práci se zaměřuje na zdokonalování udržitelných materiálů a vytváření inteligentních systémů pro reálné aplikace.

Zjistěte více
...

Ing. Sabrin Issam Abdallah

Specializace: laserem syntetizované nanočástice pro environmentální aplikace

Sabrin se věnuje vývoji a výzkumu pokročilých nanočástic syntetizované pomocí pulzních laserů k čištění vod od polutantů.

Zjistěte více
...

RNDr. Stanislava Vrchovecká

Specializace: analytická chemie

Stanislava se jako analytická chemička soustředí na vývoj metod pro detekci a kvantifikaci látek jako jsou například léčiva či pesticidy v různých typech vzorků. Ve spolupráci s výzkumnými skupinami z různých oblastí, se její práce uplatňuje jak v environmentálních aplikacích a ochraně přírody, tak i v bio-medicínských oblastech.

Zjistěte více
...

Ing. Magda Nechanická, Ph.D.

Specializace: Nanomateriály pro biologické čištění a stanovení znečištění životního prostředí

Magda kombinuje oblasti nanomateriálů, biotechnologie a molekulárně-genetických analýz k určení, které metody biologického čištění a stanovení mikrobiálního znečištění jsou aplikovatelné pro životní prostředí.

Zjistěte více

Projekty a inovace

Vývoj akreditovaných metodik pro hodnocení kvality vody prostřednictvím molekulárně-genetických metod

Rychlé a přesné zjištění přítomnosti patogenních mikroorganismů je klíčové pro snížení rizika použití mikrobiologicky znečištěné vody. Molekulárně-genetické metody představují slibné řešení, které celý proces výrazně urychluje. Projekt vedený týmem CXI TUL se zaměřuje na vývoj akreditované metodiky pro hodnocení mikrobiální kvality vod prostřednictvím molekulárně-genetických analýz a pro hodnocení mikrobiálního biofilmu ve vodohospodářských stavbách pomocí nanovlákenných nosičů biomasy a standardních mikrobiologických a molekulárně-genetických analýz.

Financováno: Technologické agentury ČR - Program SIGMA
Vedoucí projektu: Magda Nechanická

Nové chirální kompozitní magnetické membrány kombinované s rotačními a magnetickými levitačními silami pro separaci racemických směsí

Projekt zaměřený na vývoj a zdokonalení membránových technologií pro oddělení chirálních molekul.

Financováno: Grantovou agenturou ČR
Vedoucí projektu: doc. Fatma Yalcinkaya, Ph.D., M.Sc.

Sustainable Remediation of Radionuclide Impacts on Land and Critical Materials Recovery

Projekt SURRI, financovaný EU, zkoumá udržitelné elektrochemické a mikrobiologické intervence, které umožní efektivnější sanaci a zároveň obnovu materiálových zdrojů, včetně prvků vzácných zemin, z odpadu zasaženého radionuklidy.

Financováno: HORIZON Twinning
Vedoucí projektu: prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc.

Vývoj inovativních solitérních akustických prvků s implementovanými nanovlákennými strukturami

Projekt vedený týmem CXI TUL se zaměřil na vývoj principiálně zcela nových solitérních akustických prvků pro řešení prostorové akustiky, jde o komplexní návrh a optimalizaci parametrů hned pěti nových typů akustického osvětlení.

Financováno: TAČR
Vedoucí projektu: doc.Ing. Klára Kalinová, Ph.D

Optimalizace souboru opatření pro zemědělská povodí v rámci pozemkových úprav

Cílem projektu je vyvinout postupy, které pomohou navrhnout efektivní způsoby ochrany půdy a vody v zemědělských oblastech, kde je půda ohrožena erozí, dochází k využívání pesticidních látek a kde jsou důležitá odvodňovací zařízení. Tento projekt se zaměřuje na zlepšení schopnosti půdy zadržet a akumulovat vodu, zároveň i na zlepšení kvality vody, a to prostřednictvím cenově dostupných opatření jako jsou například mokřadní systémy.

Financováno: Ministerstvo zemědělství
Vedoucí projektu: za TUL: Vrchovecká; Hlavní příjemce Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.

Excelentní výzkum v regenerativní medicíně

Náplní tohoto projektu je vytvoření a rozvoj excelentního výzkumného Centra v oblasti léčebných metod regenerativní medicíny. Regenerativní medicína je obor vytvářející opravy nebo náhrady tkáně nebo orgánu, který ztratil funkci v důsledku stáří, nemoci, poškození nebo vrozených vad. Jedná se o multidisciplinární obor zahrnující tkáňové inženýrství, molekulární biologii a nanotechnologie.

Financováno: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Vedoucí projektu: za TUL: prof. RNDr. David Lukáš, CSc.

Mikrobiální rizika spojená s ukládáním vodíku do podzemí v Evropě

Cíle projektu jsou: standardizovat metodiky pro přímé použití v celoevropské vzorkovací kampani, studovat a charakterizovat mikrobiální diverzitu a dynamiku spotřeby H2 v reálných vzorcích z lokalit, prozkoumat strategie pro omezení mikrobiální aktivity a jejich dopad na obchodní rozhodnutí a shrnout získané znalosti v komplexní podobě databáze z evropských skladovacích míst.

Financováno: Technologická agentura ČR + EU
Vedoucí projektu: Vedoucí za TUL: Kateřina Černá

Zapojte se

Zapojte se

Chcete spolupracovat s našimi vědkyněmi a vědci, kteří mění vědu i svět? Kontaktujte nás a spolupracujme na našich projektech!

Možnosti pro spolupráci