Věda, která mění svět
Hledám inovativní cesty, jak využít pokročilé materiály v praxi – od ekologických barviv po chytré povrchy s unikátními vlastnostmi.
Už od dětství jsem byla „badatelka“ a bylo jasné, že ze mě jednou bude vědkyně. Zhruba v 8 letech jsem udělala několik průlomových objevů v přírodních vědách – například jsem se pokusila zjistit, jestli přeříznutá žížala doroste. Abych tomu pomohla, konce jsem opálila… nedorostla. Změřila jsem i rychlost pohybu šneka – asi 2 metry za hodinu. Možná by ušel víc, ale po chvíli to vzdal a zalezl do ulity. Největší objev mého tehdejšího bádání? Pavouk, kterého jsem zavřela do skleničky na jaře a zapomněla na něj, přežil do podzimu!
Tehdy jsem snila o Nobelově ceně. Tu jsem sice nezískala (zatím!), ale vědkyní jsem se stala – mám to dokonce napsané v pracovní smlouvě. Dnes vedu velký mezinárodní projekt, který spojuje vědu a umění a propojuje české a saské výzkumníky. Učím se, jak vést tým, jak motivovat lidi a jak propojit vědeckou preciznost s kreativitou. Možná jsem Nobelovku zatím nezískala, ale věda je cesta, kde každý objev – velký i malý – má svůj smysl.
Patenty
Výroba papíru se zvýšenou oleofobicitou pomocí netoxické bionáhrady za fluoroalkany (kompostovatelný produkt).
Termochromní indikátor pro sledování kumulativního působení teplot – inovativní využití měděné plazmové vrstvy.
Zpevňování nanovláken pomocí přírodních látek a jejich využití pro čištění vody od těžkých kovů.
Moje nejvýznamnější publikace:
Natural dyes: their past, present, future and sustainability (Recent Developments in Fibrous Material Science, 2015), který má prozatím 60 000+ stažení a přečtení na ResearchGate a 87 citací. Je to jedna z nejčtenějších publikací v oblasti přírodního barvení, alespoň tedy od českého autora (autorky).
Zaměření: Přeshraniční spolupráce mezi Českem a Saskem, propojení vědy a umění
Partner:Technická univerzita v Chemnitz
Zdroj financování: Evropská unie (Interreg Česko-Sasko)