Věda, která mění svět

Ing. Sabrin Issam Abdallah

Specializace: laserem syntetizované nanočástice pro environmentální aplikace

...

Od malička jsem byla kreativní duše. Bavilo mě malovat, fotit, experimentovat s designem a objevovat, jak se dají barvy, tvary a materiály přetvářet v něco nového. Byla jsem si jistá, že kreativita bude hrát hlavní roli i v mé budoucnosti. Když ale přišlo rozhodování, kam po střední škole zamířím, nečekaně mě zlákala věda. Fyzika a matematika mi vždycky šly a moje rodina i přátelé mě povzbuzovali, abych zkusila něco technického – něco, kde se přesnost a kreativita mohou potkat jinak, než jsem si představovala. Přestože mě to stále táhlo k umění, rozhodla jsem se dát vědě šanci. Podala jsem si přihlášku na studijní program Nanotechnologie na Technické univerzitě v Liberci – a právě tam začala moje cesta do světa vědy.

Dnes jsem doktorandka a vědkyně, která se pohybuje na dynamickém pomezí světla, materiálů a nanotechnologií. Ve své práci zkoumám, jak lze pomocí laserového záření měnit tvar a vlastnosti nanočástic tím, že měním strukturu samotného světelného paprsku – jinými slovy, jak světlem tvarovat hmotu. Kromě toho se věnuji aplikaci laserových technologií v úpravě vody a hledám způsoby, jak vědecké poznatky převést do praktických řešení. Každý den mě tahle práce inspiruje k tomu se dívat na věci jinak, hledat nové souvislosti a zkoušet, co všechno je možné. A právě to mě na ní baví nejvíc.

Klíčové projekty a úspěchy

  • PLasM: Pulsed Laser-Mediated Modification of Plasmonic Nanoparticles’ Morphology (hlavní řešitelka SGS projektu 2024)
  • Publikace v prestižních časopisech Applied Surface Science, Journal of Water Process Engineering

Spolupráce na projektech a inovacích

Sustainable Remediation of Radionuclide Impacts on Land and Critical Materials Recovery


Popis: Projekt SURRI, financovaný EU, zkoumá udržitelné elektrochemické a mikrobiologické intervence, které umožní efektivnější sanaci a zároveň obnovu materiálových zdrojů, včetně prvků vzácných zemin, z odpadu zasaženého radionuklidy.

Vedoucí projektu: prof. Dr. Ing. Miroslav Černík, CSc

Zdroj financování: HORIZON Twinning



Nové chirální kompozitní magnetické membrány kombinované s rotačními a magnetickými levitačními silami pro separaci racemických směsí


Popis: Projekt se zaměřuje na optimalizaci separace chirálních molekul prostřednictvím membránových technologií. Výsledky výzkumu mohou mít zásadní vliv na farmaceutický, biotechnologický a chemický sektor, přičemž přispějí k výrobě efektivních a bezpečných léčiv.

Vedoucí projektu: doc. Fatma Yalcinkaya, MSc., Ph.D.

Zdroj financování: GA ČR