Věda, která mění svět
Jako analytická chemička se soustředím na vývoj metod pro detekci a kvantifikaci látek jako jsou například léčiva či pesticidy v různých typech vzorků. Tato práce, realizovaná ve spolupráci s výzkumnými skupinami z různých oblastí, se uplatňuje jak v environmentálních aplikacích a ochraně přírody, tak i v bio-medicínských oblastech.
Upřímně, úplně nevím, zda se jedná o inspirativní příběh :) Ještě po maturitě jsem nevěděla, čím chci vlastně být. Věděla jsem jen dvě věci: 1. nesnáším chemii a pokud to půjde, tak se jí vyhnu, a 2. nechci, aby moje práce byla nudná a stereotypní. Při hledání studijních možností jsem našla obor na FaF UK, který mě docela zaujal a podle popisu splňoval mé požadavky. Přihlášku jsem odeslala, tuším, tak den před uzávěrkou – takže o nějaké vysněné dráze týkající se povolání nemůže být řeč :-D.
Po přijetí začalo studium chemie, fyzikální chemie a biochemie, takže můj plán vyhnout se chemii vzal rychle za své. Pak přišla na řadu analytická chemie. Představa, že analýzou malého množství vzorku pomocí citlivých přístrojů je možné získat informace o kvalitě povrchových vod, mapovat osud léčiva v organismu nebo zjistit přítomnost pesticidních látek v zemědělských produktech, byla lákavá a různorodost tohoto oboru fascinující. Zároveň spojení s moderními technologiemi činí analytickou chemii neustále se vyvíjející a neuvěřitelně dynamickou disciplínou, takže jsem se rozhodla u tohoto oboru již zůstat.
Po státnicích jsem začala pracovat v laboratoři kapalinové chromatografie CXI TUL. Pracoviště CXI TUL propojuje různé výzkumné skupiny s rozlišným zaměřením, a to mi umožňuje setkávat se s analytickými výzvami z různých oblastí – od sledování kvality potravin přes environmentální analýzy po biomedicínské aplikace využívající nanovlákenné materiály jako nosiče léčivé látky. Každý vzorek je originál, řada analýz specifických, a člověk se neustále učí a zdokonaluje, takže nuda a stereotypní práce nehrozí – tedy kromě administrativy, ta je nudná všude :-D
Popis: Cílem projektu je vyvinout postupy, které pomohou navrhnout efektivní způsoby ochrany půdy a vody v zemědělských oblastech, kde je půda ohrožena erozí, dochází k využívání pesticidních látek a kde jsou důležitá odvodňovací zařízení. Tento projekt se zaměřuje na zlepšení schopnosti půdy zadržet a akumulovat vodu, zároveň i na zlepšení kvality vody, a to prostřednictvím cenově dostupných opatření jako jsou například mokřadní systémy.
Vedoucí projektu: za TUL: Vrchovecká; Hlavní příjemce Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.
Zdroj financování: Ministerstvo zemědělství
Popis: Náplní tohoto projektu je vytvoření a rozvoj excelentního výzkumného Centra v oblasti léčebných metod regenerativní medicíny. Regenerativní medicína je obor vytvářející opravy nebo náhrady tkáně nebo orgánu, který ztratil funkci v důsledku stáří, nemoci, poškození nebo vrozených vad. Jedná se o multidisciplinární obor zahrnující tkáňové inženýrství, molekulární biologii a nanotechnologie.
Vedoucí projektu: za TUL: prof. RNDr. David Lukáš, CSc.
Zdroj financování: Ministerstvo školství, mláděže a tělovýchovy