Věda, která mění svět
Kombinuji oblasti nanomateriálů, biotechnologie a molekulárně-genetických analýz k určení, které metody biologického čištění a stanovení mikrobiálního znečištění jsou aplikovatelné pro životní prostředí.
K environmentálním vědám jsem se blíže dostala během studia oboru Nanomateriály na Technické univerzitě v Liberci. Moje cesta začala u aplikace nanovláken pro biologické čištění kontaminovaného vzduchu a pokračovala analýzou mikrobiologického složení během čištění životního prostředí pomocí molekulárně-genetických analýz. Po zahájení doktorského studia a zaměstnání na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace se má práce postupně rozšířila – od realizace experimentů a jejich vyhodnocování k jejich prezentaci na národních i mezinárodních konferencích, psaní odborných publikací a spolupráci na přípravě projektů. Nakonec jsem se dostala k psaní a řízení vlastních projektů.
Významné projekty v roli členky řešitelského týmu – například:
Významné výsledky – například:
Publikace v impaktovaném časopise – například:
Publikace v recenzovaných časopisech – například:
Popis: Rychlé a přesné zjištění přítomnosti patogenních mikroorganismů je klíčové pro snížení rizika použití mikrobiologicky znečištěné vody. Molekulárně-genetické metody představují slibné řešení, které celý proces výrazně urychluje. Projekt vedený týmem CXI TUL se zaměřuje na vývoj akreditované metodiky pro hodnocení mikrobiální kvality vod prostřednictvím molekulárně-genetických analýz a pro hodnocení mikrobiálního biofilmu ve vodohospodářských stavbách pomocí nanovlákenných nosičů biomasy a standardních mikrobiologických a molekulárně-genetických analýz.
Vedoucí projektu: Magda Nechanická
Zdroj financování: Technologická agentura ČR - Program SIGMA