Věda, která mění svět

Ing. Mgr. Karolína Morávková

Specializace: Nanomateriály pro gynekologické aplikace

...

Jak můžou nanomateriály pomoct s ženským reprodukčním zdravím? Gynekologické aplikace nanovlákenných systémů dopravy léčiv jsou hlavním tématem výzkumu Karolíny Morávkové, inženýrky reprodukční biotechnologie a studentky doktorského studia na FM TUL.

Reprodukční biotechnologie mě provázely celou mojí akademickou cestou, od témat hormonální stimulace, přes komunikaci spermií a vajíček, až po uchovávání inseminačních dávek pro hospodářská zvířata. Po studiích na PřF UK a ČZU v Praze mám dnes na CXI TUL možnost pracovat na vývoji nanomateriálů pro gynekologické aplikace. Tento výzkum propojuje naše znalosti o ženském reprodukčním systému s nejnovějšími materiály, a otevírá tak nové možnosti prevence i léčby mnohých onemocnění. Trend zvyšujícícího se zájmu o výzkum ženského zdraví a rozvoj tzv. FemTech průmyslu se zaměřuje na širokou škálu témat, dohromady usilujících o zlepšení kvality života žen po celém světě.

Vědecká práce je fascinující, ale i náročná, zvláště v kombinaci s péčí o malé děti. Díky podpoře rodiny mám ale možnost využít i mnoho unikátních příležitostí, které mi má práce nabízí - například jsem mohla strávit pět měsíců na stáži na univerzitě v italské Novaře i s manželem a dětmi. Mým cílem, kromě dokončení doktorského studia, je především rozvíjení nových směrů výzkumu gynekologických aplikací za použití nejnovějších technologií.

Klíčové projekty a úspěchy

Výsledky našeho výzkumu vaginálních aplikací nanomateriálů byly úspěšně prezentovány na několika národních i mezinárodních konferencích.