CXI v akci: ukázali jsme vědu a výzkum novinářům ze zahraničních médií

12. 7. 2022

Výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (zkráceně) CXI připravilo pro novináře z předních evropských médií vědeckou exhibici. V laboratořích v budově L se prezentovali také další fakulty Technické univerzity v Liberci. Vědci se s pozvanými hosty podělili o své unikátní výsledky vědy a výzkumu a ukázali, jak mezioborově spolupracují napříč univerzitními týmy. Jedná se o první návštěvu, která se koná v souvislosti s předsednictvím ČR v Radě EU.

Během setkání v Liberci - konaného v sobotu 9. července 2022 – jsme bezmála 50 zástupcům evropských médií představili výzkum z naší univerzity. Delegaci bezmála 50 novinářů se intenzivně věnovali ambasadoři vědy a výzkumu z naší univerzity, konkrétně z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, Fakulty strojní, Fakulty textilní a Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Na našem Ústavu i na celé naší univerzitě se soustředíme na to, abychom dosáhli svého výzkumného poslání. A tím je patřit mezi přední lídry v aplikovaném výzkumu v České republice a zároveň si budovat pozici i v mezinárodním měřítku. K tomu směřujeme a navazujeme spolupráci s výzkumnými institucemi v Evropě, Asii i Americe,“ vysvětluje Miroslav Černík, ředitel CXI TUL.

Technická univerzita v Liberci je kolébkou průmyslové výroby nanovláken. Základním tématem návštěvy byla nanovlákna a jejich aplikace. Na programu vědecké exhibice byly: nanomateriály a jejich použití při čištění vod a ekologických zátěží, dále energetická udržitelnost – delegaci jsme představili autonomní elektrovozítko pro průmysl, bylo možné vyzkoušet si jízdu formulí. Kromě toho jsme představili hybridní materiály a budoucí projekt IDM² (intelligent design materials) navazující na evropskou výzvu Green Deal podporující ekologickou výrobu. Připravili jsme tour po jednotlivých laboratořích, kde byly k vidění robotické exponáty včetně ROBOTUL – čističe skleněných ploch, také brýle Hololens a aplikace rozšířené reality, zvlákňovač, čistička vzduchu, pracoviště 3D tisku anebo geopolymery a kompozitní materiály.

Hlavní doménou vědy a výzkumu na Technické univerzitě v Liberci jsou inovace. Uskutečňujeme projekty především pro průmyslovou praxi a v tom jsme úspěšní. Mezi českými univerzitami vynikáme v počtu citovaných patentů. Za posledních dvacet let si výzkumníci z Technické univerzity v Liberci připsali na 170 patentů.

Připomeňte si program a atmosféru vědecké exhibice v naší fotogalerii.
Autor fotografií: Jaroslav Tomášek

Zajímáte se o vědu a výzkum? Sledujte profil CXI na LinkedIn, kde najdete další zajímavý obsah: