AMIA: Exkluzivní výhody, pravidelná setkání i extra podíl na výzkumu CXI

26. 10. 2022

Výzkumné centrum CXI na Technické univerzitě v Liberci hostilo setkání členů asociace AMIA. Na tradičním podzimním setkání v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace se sešla dvacítka zástupců průmyslových firem z Libereckého kraje. Když v roce 2014 asociace na CXI začínala, měla za cíl vytvářet síť průmyslových partnerů pro výzkumnou spolupráci na specifických technických problémech. Dnes je tato síť aktivní, má své stálé členy, kteří CXI podporují a ovlivňují směřování základní i aplikovaný výzkumu ústavu. Na kolaborativním výzkumu se s CXI za dobu jeho existence od roku 2010 podílí více než 200 firem.“

Prioritou výzkumného centra liberecké univerzity je aplikovaný výzkum a spolupráce s průmyslovými podniky. "Firmy nás samy vyhledávají, ale i my sami firmy oslovujeme a nabízíme jim naše služby a výsledky našeho výzkumu. Máme širokou škálu služeb ve třech výzkumných směrech - konkurenceschopné strojírenství, materiálový výzkum zaměřený na nanovlákna a nanomateriály, a systémovou integraci zaměřenou na IT a systémová řešení," říká ředitel pro vztahy s průmyslem Adam Blažek. K největším partnerům CXI v asociaci AMIA podle něj patří Atrea, Preciosa, Bosch, Magna nebo Galvanoplast.

Setkání průmyslových partnerů se koná pravidelně každoročně, výjimkou bylo pouze období COVIDové pandemie, kdy se setkání nekonalo.

"Na setkání AMIA jsem už počtvrté a vždycky tady potkám zajímavou společnost. Setkávám se tu s lidmi, se kterými jednáme o kolaborativním výzkumu. Zajímá mě, co nového se vyvíjí, co nového univerzita nabízí, ale zároveň sledujeme, kam se posunuly vývoje, které jsme podpořili," říká Bohumil Cimbál, vedoucí vývoje a výzkumu ve společnosti Atrea s.r.o.

Klíčovým členem AMIA je významný regionální výrobce svítidel a komponentů PRECIOSA. Na partnerství nejvíce oceňuje ředitel R&D PRECIOSA Components Jakub Hayer výzkum povrchových vrstev, ale také nanovláken. „Jsme aktivním členem a podporovatelem klubu AMIA. Nejvíce nás zajímají a skutečně využíváme znalosti a trendy z výzkumu povrchových vrstev. Určitým způsobem jsme zainteresovaní i ve firmě Elmarco, takže se zajímáme také o oblast nanovláken. Myslím si, že budoucnosti AMIA je světlá. Máme rozjeté projekty a plánujeme rozšíření aktivit, ve kterých bychom chtěli právě aktuální informace z výzkumu z CXI využít a kvalifikovaně je přenést do konkrétních aplikací v naší výrobě,“ vysvětluje Jakub Hayer.

Výzkum a spolupráce s partnerskými firmami se uskutečňuje převážně na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. Ústav zastřešuje vědecké pracovníky, výzkumníky a studenty doktorského studia z většiny fakult Technické univerzity v Liberci: fakulty strojní, fakulty textilní a fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Členové AMIA a naši partneři z průmyslové praxe s námi spolupracují, protože mohou podstatně ovlivnit to, na čem u nás na CXI v základním i aplikovaném výzkumu pracujeme. Pravidelně se setkáváme a diskutujeme o aktuálních trendech. Vzájemně se odborně obohacujeme a ke spolupráci zveme také naše studenty, kteří poznají průmyslové prostředí a mohou začít pro firmy pracovat. AMII přeju, aby byla pro firmy atraktivní, co nejvíce se rozrostla a získali jsme další členy,“ říká zakladatel AMIA doc. Stanislav Petrík.

Výhodou členství v asociaci AMIA je zvýhodněná cena veškerého smluvního výzkumu prováděného pod záštitou CXI TUL. V případě plného členství se jedná o 15% slevu, pro přidružené členy platí 10% sleva z výzkumu.