Mladí a nadějní studenti = budoucí vědci. Nejednoho na CXI máme!

27. 10. 2022

Tomáš Dufek je student oboru Nanotechnologie na Technické univerzitě v Liberci. Poslední 2 roky dochází do laboratoří našeho oddělení OTŽP, kde spolupracuje na přípravě, modifikacích a testování membrán. Tomáš také usilovně pracuje na své diplomové práci, ve které se zabývá modifikací nanovlákenných membrán pro filtrace odpadních vod. Tím pomáhá celému týmu s řešením konkrétního problému a sobě rozšiřuje své praktické dovednosti. A přesně takto by to mělo vypadat, protože zapojení studentů do vědeckých aktivit při studiu je velice žádoucí a pro obě strany přínosné.

Tomáš se ve svém studiu zaměřuje na využití a charakterizaci nanovlákenných materiálů napříč obory. Přednost dává aplikovanému výzkumu, jemuž se snaží naplno věnovat. Studium na TULce vnímá opravdu pozitivně a velmi aktivně využívá příležitost pracovat ve výzkumném ústavu (CXI). Může uplatnit znalosti ze studia a současně se dostává ke konkrétním praktickým aktivitám ve výzkumu.

Tomáš je opravdu aktivním studentem a má zkušenosti s řadou odborných prezentací, což potvrdil svou účastí na 10. ročníku Workshopu studentských prací 2022 konaném 19.10. v Membránovém inovačním centru společnosti MemBrain s.r.o. Nejenom, že profesionálně prezentoval své odborné téma a Oddělení technologie životního prostředí, ale také vyhrál soutěž o nejlepší prezentaci ve své sekci. Celkem své práce představilo 14 prezentujících a s tématem „Possibilities of using nanofibers in air gap membrane distillation and comparison to direct contact module” si získal publikum i hodnotitele, za což mu gratulujeme a velmi děkujeme.

Tomášovou hlavní motivací jsou znalosti a zkušenosti, které do budoucna využije ve své vědecké práci. Chtěl by přispět k vývoji nových technologií určených pro řešení environmentálních problémů. „Například znečištění odpadních vod specifickými látkami vnímám jako zásadní problém, který je potřeba intenzivně řešit. Proto se snažím spolupracovat na vývoji technologií a metod, které by přinesly inovativní řešení v otázkách týkajících se zajištění udržitelnosti životního prostředí, konkrétně vodních zdrojů,“ vysvětluje Tomáš svou vizi pro práci ve výzkumu do budoucna. My s ním naprosto souhlasíme: o vodu je potřeba dobře pečovat. Je to cenný zdroj a bez vody není život.

Na CXI se Tomáše a další studenty snažíme podporovat. Vytváříme jim podmínky, aby ukázali a hlavně uplatnili svůj potenciál.

Tomášovi přejeme mnoho úspěchů ve vědecké kariéře a při obhajobě jeho diplomové práce hodně zdaru!

Hrdý tým OTŽP!