Projekt SURRI začíná

26. 1. 2023

Radioaktivní odpady, udržitelná sanace a elektrochemické metody si pro společný výzkum vybral tým projektu SURRI. Evropský projekt s názvem Sustainable Remediation Of Radionuclide Impacts On Land And Critical Materials Recovery (Udržitelná sanace dopadů radionuklidů na půdu a využití kritických materiálů) je pod taktovkou Miroslava Černíka z CXI na Technické univerzitě v Liberci, jako partneři figurují Mohamed Larbi Merroun z University of Granada ve Španělsku, Andrew Cundy z University of Southhampton, Velká Británie a Marco Petrangeli Papini z Univerzity Sapienza v Římě.

„S nápadem připravit projekt na téma radioaktivní odpady a jejich opětovné využití nás oslovila Univerzita v South Hamptonu, konkrétně prof. Andy Cundy, profesor environmentální radioaktivity a radiochemie. Známe se z předchozích výzkumných aktivit. Naším společným výzkumným tématem byly a jsou elektrochemické metody, které naše skupina dlouhodobě studuje v návaznosti na využití nanoželeza. K projektu se přidala univerzita v Granadě, která u nás na CXI spolupracuje s týmem Aleny Ševců na využití biologických metod v sanacích,“ říká k počátkům nápadu Miroslav Černík z CXI.

Ve fázi přípravy a hodnocení projektu přišel Brexit, který „diskvalifikoval“ Univerzitu v South Hamptonu z přímého partnerství v tomto projektu. „Poté, co jsme projekt získali, jsme museli tým doplnit o další organizaci z vyspělých zemí EU. Kontaktoval jsem svého přítele Marca Petrangeli Papiniho z University Sapienza v Římě, se kterým se známe ještě ze studií na ETH Curychu. Ochotně se do projektu zapojil a my jsme získali dalšího odborného partnera,“ doplňuje Miroslav Černík.

Při přípravě projektu vědci z CXI kontaktovali s.p. DIAMO s požadavkem na možnou spolupráci. DIAMO projevilo o využití vzácných kovů (například zlata) z hald po těžbě uranu a dalších prvků zájem. Projektový tým bude zkoumat nové možnosti sanace půdy nebo vody na bázi elektrochemických a biologických metod. Pro získávání těchto vzácných kovů budou maximálně dodržené postupy šetrné k životnímu prostředí.

„Pevně věříme, že projekt SURRI nastartuje dlouhodobější spolupráci mezi partnery a povede k dalším společným aktivitám ve výzkumu,“ říká Černík.

SURRI je oficiálně zahájený od ledna 2023. Následující tři roky budou plné nového výzkumu, zvyšování úrovně dovedností a vzdělávacích aktivit včetně mobilit.