Mezinárodní den žen a dívek ve vědě znovu na CXI

13. 2. 2023

Jsou skutečným příkladem toho, že ženy jsou u nás ve výzkumu a vědě jako růže (možná mezi trním). A mezi technologiemi, inovacemi, nanovlákny je jim podle jejich vyjádření dobře. Proto, abychom podpořili vědkyně a výzkumnice, slavit svátek na podporu žen a dívek ve vědě nemusíme. Slavíme ho ale proto, abychom naše kolegyně odměnili. Za jejich práci a sounáležitost s CXI a Technickou univerzitou v Liberci.

 

V Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL působí ženy napříč výzkumem, administrativou i dalšími profesemi. Celkově tvoří ženy 50 % zaměstnanců. Žen přímo ve vědeckých a výzkumných pozicích je jen o něco méně, celkově 45 %. Ženy na liberecké univerzitě mají dobré výsledky, jsou přínosem ve vědě, výuce studentů i v tom, že celý tým má stabilní a příjemné a čisté prostředí a pracuje se u nás v příjemné atmosféře. Ženy pracují ve výzkumu, publikují, píší projekty, vzdělávají se, věnují se svému rozvoji (a měly by víc, ale den má pořád stejný počet hodin). A také mají rodiny a koníčky a svůj život (aspoň občas).

Přejeme všem ženám a dívkám ve vědě a celém „cirkusu“ kolem toho, ať mají spoustu energie a kreativity. Ať jsou úspěšné a mají z působení ve vědě a výzkumu a celkově na CXI na Technické univerzitě v Liberci radost.

Letos jsme si Mezinárodní žen a dívek ve vědě připomněli v pondělí 13. února. Jako malý dárek dostaly od ředitele Miroslava Černíka tulipány a makronky (pečené s láskou).

V ČR podporuje Mezinárodní den žen a dívek ve vědě Akademie věd České republiky, především Sociologický ústav. Svátek si připomínají také univerzity, které v posledních letech podporují genderovou rovnost a akademické prostředí to kultivuje a více se tu zohledňují rovné příležitosti a kvalita života žen a mužů. Genderové stereotypy se mění. V genderovém přístupu je Technická univerzita v Liberci úspěšná. Naše čísla ukazují, že se pohybujeme nad celorepublikovým průměrem.

Jednou z vědeckých ambasadorek z CXI je Miroslava Rysová a její tým. Zaměřuje se na vývoj a testování nanomateriálů pro medicínské a kosmetické aplikace - především pro hojení ran a dopravu léčiv. Její specializací jsou nanovlákna v regenerativní medicíně (kryty pro hojení ran).
Na CXI pracuje od roku 2012 jako vědkyně a výzkumnice, posledních 5 let vede laboratoř tkáňových kultur. Má mnohaletou praxi ve vývoji a testování nanomateriálů pro medicínské a kosmetické aplikace a se spoluprací s průmyslovými partnery, například z farmaceutického průmyslu. Reportáž k práci Mirky Rysové si můžete poslechnout zde.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě připadá na 11. únor. V roce 2015 jej vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů. Svátek má připomenout zásadní roli žen ve vědeckém světě a podpořit jejich větší zapojení. Podle OSN celosvětově ve vědě působí pouze 30 % žen, technické obory si pro své studium volí méně než 30 % dívek a v oblasti ICT jsou to dokonce pouhá 3 %.

 #ZenyVeVede

#WomenInScience

#February11

Hlavní partneři

AWAL
Škoda Auto
Česká Zbrojovka
Elmarco
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Skupina UJV
Atrea
Innogy
Auren