EDIH NEB akceleruje digitalizaci v Libereckém a Královéhradeckém kraji

2. 8. 2023

Digitalizace je neodvratná a stává se nutnou součástí podnikání i veřejné správy. Klíčovou roli v této transformaci mají digitální inovační huby. Jeden z evropských digitálních hubů EDIH NEB (EDIH Northern and Eastern Bohemia) odstartoval urychlení digitalizace v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Má proměnit kraje a firmy v centra moderního výzkumu a inovací.

„Hub má propojit experty na digitalizaci z výzkumu a univerzit, navzájem budou sdílet svou znalosti a kompetence. To vše je pak dostupné malým a středním podnikům i veřejné správě, které hledají cestu k digitální transformaci,“ říká Jan Kočí z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI).

V čele jedinečného konsorcia stojí Agentura regionálního rozvoje z Libereckého kraje, která sehrála klíčovou roli při přípravě tohoto inovačního záměru. Projekt je pevně zasazen do zkušeností a kompetencí hlavních partnerů, mezi něž patří Technická univerzita v Liberci a Univerzita Hradec Králové. Nezastupitelný přínos přináší také Výzkumné centrum VÚTS, Centrum investic, rozvoje a inovací Královéhradeckého kraje (CIRI), společnost AEC a Národní klastrová asociace (NCA).

Hlavním cílem EDIH NEB je vytvořit silný most mezi výzkumnými institucemi, univerzitami a dynamickým sektorem malých a středních podniků včetně veřejné správy. Tento inovační hub má sloužit jako centrum propojení digitálních znalostí a dovedností, které povedou k urychlení digitalizace a posílení konkurenceschopnosti regionu.

S využitím strategického know-how a vize předních partnerů se očekává, že EDIH NEB přinese novou éru v oblasti inovací, výzkumu a digitalizace v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Tento ambiciózní projekt představuje důkaz toho, že Česká republika se nezadržitelně řadí mezi evropské lídry v oblasti inovací a digitálního rozvoje.