Tchajwanská firma Autoland darovala linky na výrobu roušek

19. 9. 2023

Společnost Autoland z Tchajwanu poskytla významnou pomoc České republice na začátku pandemie COVID-19 tím, že věnovala výrobní linky na produkci ochranných roušek. Tato výrobní linka nyní nachází své uplatnění na Technické univerzitě v Liberci, kde bude sloužit k výzkumu a vzdělávání. Včera se proto uskutečnila čestná návštěva zástupců firmy Autoland, konkrétně pánů Kuo Li-Lin (CEO) a Robin Du (konzultant) na Technické univerzitě v Liberci. Prohlédli si moderní laboratoře a domluvili se na spolupráci ve výzkumu a vývoji polovodičových technologií.

"Těší mě, že jsme získali tyto dvě výrobní linky a můžeme je u nás na Technické univerzitě v Liberci provozovat pro výzkumné a výukové účely. Vše zprostředkovala naše partnerská firma GoodMask, která tyto linky původně převzala od společnosti Autoland a úspěšně na nich produkovala ochranné roušky v době pandemie. Nově jsou linky umístěné na našem Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL a budeme je provozovat pro vzdělávací a výzkumné aktivity," uvedl Adam Blažek, ředitel pro vztahy s průmyslem CXI TUL.

Spolupráce mezi firmou Autoland a Technickou univerzitou v Liberci předáním výrobních linek nekončí. Díky osobní iniciativě paní prorektorky TUL Kateřiny Maršíkové byla dohodnuta rozšířená spolupráce se Southern Taiwan University of Science and Technology (STUST), která umožní výměnu studentů a vědeckých pracovníků mezi oběma univerzitami.

Zástupci společnosti Autoland jsou dále nakloněni rozšíření spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje polovodičových technologií. Pánové Kuo Li-Lin a Robin Du navštívili několik výzkumných laboratoří na CXI TUL. Velkou pozornost věnovali Nanospideru, jehož provoz jim předvedl Michal Komárek. Dále navštívili vědeckou skupinu FEMTONANO pracující s lasery, vedenou Rafaelem Torresem. Se zájmem si prohlédli také laboratoř mikroskopie vedenou Pavlem Kejzlarem.