10 let úspěšné vědy na adrese Bendlova 7

11. 10. 2022

Dekádu zpátky byla česká věda v podstatě jen na univerzitách a tradičních výzkumných ústavech. Nová centra pro výzkum byla v plenkách, první reálná teprve vznikala, stejně tak nebyla k dispozici žádná velká podpora vývoje pro firmy a jejich inovace. To se však změnilo před dvanácti lety, když se spustil operační program VaVpI, který dnešní centra financoval. Jedním z takto podpořených center byl i dnešní Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace na TUL.

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL slaví 10 let jako ústav a také desetileté výročí ve své dvouvěžaté budově v Bendlově ulici. Když v roce 2010 ústav začínal, měl dva výzkumné programy a několik zaměstnanců. Do budovy L se ústav přestěhoval v létě 2012. Dnes se CXI zaměřuje na tři výzkumné směry a na základním a aplikovaném výzkumu se tu podílí zhruba 200 zaměstnanců a také studenti univerzity. Výzkumné týmy řeší každoročně kolem 80 výzkumných projektů.

K 10 letům CXI jsme připravili také speciální „narozeninovou“ microsite. Podívejte se: https://cxi.tul.cz/10/

CXI je největší centrum vědy a výzkumu v Libereckém kraji. Je součástí univerzity a nabízí spolupráci zavedeným společnostem i začínajícím firmám. Ročně se podílíme na zhruba 100 výzkumných projektech (národních i mezinárodních) a desítkách zakázek s průmyslovými partnery. Profesionální spolupráce s našimi odděleními pomáhá firmám k novým příležitostem, jak rozvíjet své produkty a služby. K největším partnerům CXI patří Škoda Auto, Preciosa, Bosch, Magna nebo Nanoprogress Cluster. Ústav má roční obrat čtvrt miliardy korun a za 10 let své existence má na kontě bezmála 70 patentů.

K narozeninám CXI přišly popřát osobnosti z univerzity i spolupracujících firem. Podívejte se na to ve fotogalerii.

Hlavní narozeninový řečník byl samozřejmě ředitel CXI TUL Miroslav Černík. „Začínali jsme v malém, jako podpořený projekt, ale nyní jsme stabilní výzkumné centrum, jedno z nejúspěšnějších v ČR s více než 200 partnery z firem a výzkumných organizací z Česka, Evropy i Asie." uvedl ve své slavnostní řeči.

Jaké jsou podle ředitele CXI úkoly na příští desetiletí pro tým CXI?

● Nezmenšovat poloměr kruhu lidského řetězu zaměstnanců

● Udržet mladý kolektiv, který bude jen pomalu stárnout

● Obarvovat více mapu světa

● Dohánět Michaela Grätzla a Elona Muska

● Objasnit záhadu zlomového roku 2015

K narozeninám patří DORT. Ani na oslavě CXI nechyběl.
Přehrajte si video - klikněte na obrázek.

K výročí si CXI nadělilo svou hymnu.

Hudbu skládal Matěj Halíř, textaci a produkci si vzal na starost Karel Havlíček.
Hymna je dvojjazyčná a tohle jsou první její slova:

Pro nás je věda součástí života
Nápadů mnoho, když je pro to ochota
CXI má cíle nemalé
Boříme tabu v oborech pro znalé...

A jak hymna v podání Jany Štěpánové zní?

Poslechněte si celou hymnu CXI tady.

Všechno nejlepší do další desítky!

Co má aktuálně CXI před sebou? Nové projekty a výzkumné úkoly, větší spolupráci se zahraničím. Ve schvalovacím procesu je aktuálně žádost projektu IDm² v programu Horizon Europe. IDm² vzniká ve spolupráci s Frauenhoferskou společností z Německa a zaměřuje se na vytvoření nových typů ekologických hybridních materiálů, jejichž vlastnosti jsou závislé nebo řízené jejich strukturou. Více zde: https://cxi.tul.cz/idm2/

Narozeniny v médiích

Narozenin našeho CXI si všimla taky média. Co o nás novináři psali a točili? Podívejte se na jednotlivé odkazy.

Rozhovor s Mírou Černíkem ve FORBES ČESKO: Čistší voda díky nanotechnologiím. Z Liberce míří do světa unikátní vynálezy

Reportáž v pořadu EXPERIMENT na ČRo 1 - Radiožurnálu.

Zpráva v nezávislém médiu Vědavýzkum.cz: CXI TUL slaví deset let ve „své budově“.