Musíme se chopit příležitosti
24. 2. 2022
Společný inovativní projekt do výzvy Horizon Europe – Teaming for Excellence s názvem Centre for the intelligent design of hybrid materials and green manufacturing postoupil do druhého kola hodnocení. Z ČR bylo podáno celkem 9 projektů a úspěšné byly 4 z nich. Jedním z nich je Centre for the intelligent design připravený vědci z CXI a Fraunhoferskou společností. Projekt bude spolufinancován komplementární výzvou OP JAK. Zda jej hodnotitelé schválí k realizaci, to bude jasné v lednu 2023.
Více v článku z deníku Sächsischen Zeitung News aus Dresden, Sachsen und dem Rest der Welt.
Nový projekt v Trojzemí: mezinárodní inovační centrum.
Vládní delegace obou zemí si v roce 2020 prohlédla TU Liberec, která začala spolupracovat s vědci v oboru z obou sousedních zemí.
Autor: Petra Laurin
Němečtí a čeští vědci chtějí založit mezinárodní inovační centrum "Excellence". Umožní to spolupráce s Libereckým krajem, s Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace - Technické univerzity (TU) a Fraunhoferovým institutem s pobočkami v Žitavě, Halle a Würzburgu. Zahájení prací je naplánováno na rok 2023. Centrum se chce zapojit do otevřené mezinárodní spolupráce mezi vědeckými institucemi a podniky. "Cílem je vyvíjet, vyrábět, testovat a hodnotit inteligentní a udržitelné materiály pro budoucí využití v průmyslové výrobě," říká Jiří Ulvr, krajský radní pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty a územní rozvoj. Okresní rada již schválila návrh memoranda o spolupráci. "Nyní musí o návrhu hlasovat celé zastupitelstvo," říká mluvčí kraje Filip Trdla.
Spolupráce mezi TU a Fraunhoferovým institutem probíhá již několik let. Vědci v současné době pracují na 3D tisku prototypů a technologií, které využívají roboty. Kromě výzkumu projekt zahrnuje také exkurze do partnerských institucí a účast vědců na konferencích. Výměny nejnovějších poznatků se zúčastní i přední zahraniční odborníci. Plánují se společné semináře, workshopy, publikace a mezinárodní projekty. Rozpočet centra na období 2023 až 2027 činí 75 milionů korun (přes tři miliony eur). Třetinu nákladů financují vědeckovýzkumné projekty, třetinu smluvní výzkumné zakázky a třetinu vlastní zdroje. Polovinu z toho hradí Fraunhoferův institut, zbytek Ústav pro nanomateriály s dotací Libereckého kraje, který ročně přispívá částkou 1,25 milionu korun (přes 51 tisíc EUR). Původně se na financování chtěla podílet i Česká republika. Na setkání bývalého českého premiéra Andreje Babiše, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a saského ministerského předsedy Michaela Kretschmera (CDU) na Technické univerzitě v Liberci v srpnu 2020, přislíbila německá vláda dva miliony EUR. Příslib přišel i z jiných stran.
" MUSÍME SE CHOPIT PŘÍLEŽITOSTI"
Zatímco v Německu spolupráce funguje, v České republice se od té doby nic neděje," říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta. V září 2020 zaslal na ministerstvo žádost, aby zjistil, jaká je situace v oblasti ekonomického financování, ale konkrétní odpověď nedostal. Nezbývá tedy nic jiného než si pomoc sám. " Jsme regionem, který byl dlouho průmyslově formován, takže se musíme chopit této příležitosti," říká Půta.
Fraunhoferův institut je světovým lídrem v aplikačně orientovaném výzkumu. Díky svému zaměření na klíčové technologie relevantní pro budoucnost a využití výsledků v podnikání a průmyslu hraje tato instituce ústřední roli v inovačních procesech. Fraunhofer má ve Svobodném státě Sasko 20 poboček a provozuje 75 ústavů a výzkumných zařízení po celé zemi. Na ročním objemu výzkumu ve výši 2,8 miliardy EUR pracuje přibližně 29 000 zaměstnanců, z nichž většina má vzdělání v přírodních nebo technických vědách. Liberecký Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace má přibližně 190 zaměstnanců.