Luísa De Cola se svou přednáškou 20. května na TUL

4. 5. 2022

Luísa De Cola bude 20. května přednášet na Technické univerzitě v Liberci na téma Hybridní materiály pro biomedicínské aplikace. Paní De Cola působí na Milánské univerzitě, na katedře DISFARM. Jejím hlavním zájmem jsou luminiscenční a elektroluminiscenční systémy a jejich sestavy a nanoporézní a měkké struktury pro biomedicínské aplikace.

Je skutečnou evropskou vědkyní: narodila se v italské Messině, kde vystudovala chemii. Po postdoktorském studiu v USA byla jmenována docentkou na univerzitě v Boloni (1990). V roce 1998 byla jmenována řádnou profesorkou na univerzitě v Amsterdamu a v roce 2004 přešla na univerzitu v německém Münsteru.

Je držitelkou několika ocenění, z nichž posledními jsou cena IUPAC (2011), Mezinárodní cena za chemii "L. Tartufari" a Katalánsko-Sabatierova cena Španělské královské akademie věd z roku 2015. V roce 2019 jí byla udělena Izatt-Christensenova cena za makrocyklickou a supramolekulární chemii a cena Anassilaos Arte Cultura Economia e Scienze. V roce 2020 se stala jednou z 39 vybraných chemiček všech dob v Muzeu vědy ve Valencii (Ciutat de les Arts y de les Ciencies) ve Španělsku (2019-2020).

Přednáška se koná 20. května 2022 v budově G od 10:45 do 12:00 hodin v místnosti G312.