Indická mise: zástupci CXI jednali v Bengaluru

1. 7. 2022

Miroslav Černík a Pavel Kejzlar navštívili v minulých dnech indický Bengalúr (Bangalore). Cílem návštěvy bylo prezentovat vědecké aktivity CXI a FM, a také výsledky dosažené v rámci projektu HyHi. Na této krátké návštěvě uskutečnili několik setkání se zástupci univerzit a dalších institucí. Jednou z odborných zastávek byla socha Chamaraja Wodeyar v místní Lalbagh botanické zahradě.
Tato socha se právě restauruje. Aby nedocházelo k jejímu mikrobiálnímu znečišťování, bude ošetřena fotokatalytickým nátěrem vyvinutým na TUL.

Společně se zástupcem místní firmy AlgaClean India a zástupcem CzechTrade postupně navštívili univerzitu JAIN, centrum CENS a Ramaiah univerzitu. Aktivně hledáme možnosti pro společný výzkum a výměnu studentů. Z dosavadních jednání vycházejí společná témata v oblasti zelených technologií, fotokatalytických povrchů, funkcionalizovaných nanomateriálů a jejich využití v ochraně životního prostředí a dále také v energetice.

„Zástupci univerzit nás velmi vřele přijali a projevili velký zájem o společný výzkum. Nikdo ze zástupců univerzit dosud nebyl v ČR, a tak přijali naše pozvání k návštěvě Liberce a České republiky,“ popisuje Miroslav Černík, ředitel CXI.

Významné bylo jednání s panem Pushpak Prakashem, honorárním konzulem ČR v Bangalore o transferu výsledků projektu HyHi do Indie. „Především technologie založené na polysacharidech z indických gum mají potenciál k realizaci“, dodal Miroslav Černík.

Zástupce CzechTrade pan Kameník pozval oba zástupce CXI na neformální večeři do místní restaurace, kde nabízejí hostům s české pivo, které si také sami vaří.