Aplikovaný výzkum z univerzit podporuje rozvoj průmyslu v Sasku a ČR

9. 5. 2023

Spolupráce mezi univerzitami a firmami je klíčovým faktorem pro podporu inovací a rozvoje v České republice i v Sasku. Aplikovaný výzkum má v této spolupráci zásadní roli, přináší inovace, technologické trendy a průmyslové patenty, které firmy využívají ve výrobě i vývoji. Česko-německé inovační fórum, které v úterý 9. května uspořádaly Ústav pro annomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI TUL), Fraunhofer IWU a Česko-německá obchodní komora (AHK) se zaměřilo právě na tuto spolupráci a aktuální trendy, které firmy aplikují ve své výrobě.

První část fóra přinesla panelovou diskuzi, na které se sešli hlavní organizátoři, a to prof. Sebastian Scholz, ředitel Plastics Technology Center Oberlausitz, FhG IWU, prof. Miroslav Černík, ředitel CXI TUL a prof. Welf-Guntram Drossel, výkonný ředitel Fraunhofer IWU. Společně s dalšími experty z firem i univerzit diskutovali o aktuálních výzvách a trendech, jako je průmyslový 3D tisk, využití inteligentních materiálů, lehké a polymerní technologie a přínosy průmyslu 4.0. Akce se konala také za účasti rektora liberecké univerzity pana Miroslava Brzeziny a Thomase Zenkera, primátora Žitavy.

Druhá část fóra umožnila účastníkům vybrat si z několika workshopů podle svého zájmu. První workshop se zaměřil na aditivní výrobní procesy a jejich potenciál v úspoře nákladů a času. Druhý workshop se zabýval otázkou udržitelnosti lehkých kompozitních dílů. Třetí workshop se věnoval zvýšení produktivity pomocí procesů průmyslu 4.0. Tyto workshopy poskytly účastníkům prostor k diskusi a výměně znalostí o konkrétních tématech, která jsou aktuální a relevantní pro průmyslový sektor - v automobilovém průmyslu, zdravotnictví nebo stavebnictví.

Akce jako Česko-německé inovační fórum jsou významnou příležitostí pro spolupráci mezi univerzitami a firmami z obou zemí. Vytvářejí prostor pro sdílení znalostí, hůedání nových možností a společných řešení pro výzvy současnosti, kterým čelíme.