Setkání AMIA: Inovace pro průmysl začínají na CXI

25. 10. 2023

Výzkumné centrum CXI na Technické univerzitě v Liberci hostilo v pondělí 23. října 2023 další exkluzivní setkání s členy asociace AMIA. Tato událost je tradičním setkáním zástupců významných průmyslových a technologických firem z Libereckého kraje. Ani letos nechyběli dlouholetí partneři i noví zájemci. Všem za jejich aktivní podporu a účast děkujeme.

Prioritou výzkumného centra CXI na liberecké univerzitě je aplikovaný výzkum a spolupráce s průmyslovými podniky. "Firmy nás samy vyhledávají, ale i my sami firmy oslovujeme a nabízíme jim naše služby a výsledky našeho výzkumu. Máme širokou škálu služeb ve třech výzkumných oblastech: strojírenství, materiálový výzkum zaměřený na nanomateriály a IT a systémová řešení,“ uvádí ředitel pro vztahy s průmyslem CXI Adam Blažek. Mezi hlavní partnery CXI v rámci asociace AMIA patří společnosti jako Atrea, Preciosa, Bosch, Magna nebo Galvanoplast Fischer Bohemia.

Podzimního setkání se zúčastnila zhruba dvacítka zástupců výrobních a technologických firem z Libereckého kraje. Setkání AMIA hodnotili jako přínosné, protože se dozvěděli o výzkumné nebo projektové spolupráci s CXI a především o konkrétním výzkumu, který mohou využít pro řešení svých výrobních nebo technických inovací.

„Jsme otevření novým technologiím a rádi inovujeme. Máme specifické výrobní problémy, v naší kataforézní lakovně často řešíme závady na dílech při výrobním procesu a dnes tu zazněla témata, která přímo souvisí s možným řešením. Osobně mě hodně zajímá 3D tisk a tady jsem se dozvěděl opravdu hodně o této technologii. Výhledově určitě zvážíme výzkumnou spolupráci s CXI,“ říká Miroslav Němčík z KV FINAL.

V programu letošního setkání průmyslové asociace AMIA byl také výzkum odpadního skleněného recyklátu a jeho další využití anebo zpevnění nanovláken s použitím přírodních látek. Obě tato témata se ukázala jako klíčová pro zástupce firem ze zpracovatelského průmyslu.

„Zaujaly mě skleněné recykláty, protože s tím pracujeme z hlediska skládkování a nakládání s odpady. Potom mě zaujaly povrchové úpravy k eliminaci oděru. Protože dopravujeme materiál v potrubí, tak hledáme způsoby, jak eliminovat jeho poruchy. Hodně zajímavé jsou také nanomateriály, které umí odlučovat vodu od oleje. To je pro naše účely zajímavé,“ říká Miroslav Ležák, výrobní ředitel Praktik systém.

Pravidelná osobní setkání průmyslových partnerů s CXI jsou důležitá ve vzájemné spolupráci. Většina výzkumu s partnerskými firmami se uskuteční na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, ale právě CXI ve výzkumu sdružuje vědecké pracovníky, výzkumníky a studenty doktorského studia i z ostatních fakult (strojní, textilní nebo mechatroniky, informatiky a mezioborových studií) Technické univerzity v Liberci.

"Členové AMIA a naši průmysloví partneři spolupracují s námi, protože mohou podstatně ovlivnit směr našeho základního i aplikovaného výzkumu. Pravidelně se setkáváme a diskutujeme o aktuálních trendech. Vzájemně se odborně obohacujeme a ke spolupráci zveme také naše studenty, kteří poznají průmyslové prostředí už v průběhu studia a mohou začít pro firmy pracovat," říká Adam Blažek.

Jednou z hlavních výhod členství v asociaci AMIA pro firmy je zvýhodněná cena veškerého smluvního výzkumu prováděného pod záštitou CXI TUL. Plní členové mají nárok na 15% slevu, zatímco přidružení členové mohou využít 10% slevu na výzkum. Tato výhoda se stala silným motivačním faktorem pro mnoho firem zapojených do této spolupráce. Pokud máte i vy zájem o členství v AMIA, zde najdete kontakty: https://cxi.tul.cz/spoluprace-nabizime/spoluprace-s-prumyslem/oddeleni-pro-prumysl

Za dobu existence CXI od roku 2010 se na kolaborativním výzkumu podílelo více než 200 firem. Od té doby se AMIA stala aktivním hráčem v oblasti výzkumu a vývoje, má své stálé členy, kteří CXI podporují a ovlivňují směřování základního i aplikovaného výzkumu ústavu. Věříme, že tato asociace bude i nadále růst a přinášet vzájemné prospěšné výsledky pro všechny zúčastněné strany.