Vědci z Liberce a Chemnitz propojí vědu a umění interkulturním mostem

12. 2. 2024

Liberecký kraj a Sasko, oba bohaté na kulturní a vědecké dědictví, jsou nyní propojené novým projektem nazvaným InterBridge. Pro tento inovativní projekt se spojily týmy z Technické univerzity v Liberci a Technische Universität Chemnitz. Chtějí využít bohatý potenciál obou regionů, svých výzkumných zkušeností a podporovat rozvoj spolupráce mezi vědou a uměním na přeshraniční úrovni.

Jak vysvětluje Hana Křížová, projektová vedoucí: "InterBridge není pouze spojením dvou regionů, ale i spojením dvou světů - vědy a umění. Chceme vytvářet nové perspektivy a inspirovat ke společnému objevování různých světů a posouvat vzájemně hranice poznání."

Na úvodním setkání projektového týmu seznámila Hana Křížová se základní koncepcí projektu InterBridge a přehledem plánovaných akcí. První z nich, populárně vědecká přednáška na téma Vědecká fotografie a mikrofotografie, se uskuteční 19. března na CXI TUL a bude se simultánním překladem do němčiny streamována pro zájemce v Německu. Přednášet bude Mgr. Viktor Sýkora, světově oceňovaný fotograf, vědecký pracovník a autor knih Tajemství rostlin a Neviditelný lidský svět.

Kreativita a humor v popředí

InterBridge spojuje vědu a umění, ale také propojuje kreativitu a humor. Úvodní prezentace proto Hana Křížová doplnila vtipnými fotografiemi vytvořenými za pomoci AI, které ilustrují plánované výstupy projektu. Surikata v šatičkách na módním molu, kočky obdivující obrazy v galerii a žirafa stojící na listu Viktorie královské pod vodopády symbolizují základní myšlenku projektu - spojení vědy a umění, respektive kreativity.

Cílem projektu je propojení vědy a umění, což bude zahrnovat například podporu umělců, kreativců a podniků k využití technologií a materiálového výzkumu nebo veřejné vzdělávání a osvětu v oblasti nových technologií a materiálů. Tým proto plánuje pravidelné webináře, workshopy a putovní výstavy, módní přehlídku a tzv. e-galerii všech artefaktů vytvořených v průběhu projektu. Nebude chybět ani e-katalog materiálů a technologií pro kreativní tvorbu. Propojení technologií a kreativní tvorby bude hlavním obsahem souboru e-learningových kurzů, které vzniknou jako testovací modul pro interdisciplinární studijní programy, které se pohybují na pomezí techniky, designu a umění.

Němečtí partneři prof. Daisy Nestler a Johannes Winhard se ve svém výzkumu na univerzitě v Chemnitz zabývají kompozitními materiály. Tyto materiály nejsou určené pouze pro technologické a průmyslové využití, ale také pro tvorbu uměleckých děl. 

 

InterBridge je otevřená iniciativa, kterou univerzity spouštějí ve spolupráci s firmami Preciosa a Entry Engineering. Obě společnosti přinášejí své jedinečné perspektivy a zkušenosti. Preciosa je velká skupina společností s dlouholetou tradicí a globální působností v oblasti skla a bižuterie. Entry Engineering je firma se zaměřením na inovativní technologie, vývoj, testování a průmyslový design především pro automobilový průmysl. Obě firmy přináší do projektu svou odbornost v oblasti materiálů a designu, čímž podporují kreativní průnik umění a vědy.

#InterBridge #VědaAUmění #Spolupráce #Inovace #LibereckýKraj #Sasko 

Hana Křížová

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren