Jubilejní 10. setkání sdružení AMIA. CXI představil průmyslu nový výzkum

20. 5. 2024

Letos se na ústavu CXI TUL konalo výroční desáté setkání členů průmyslové Asociace AMIA. Na univerzitní půdě se sešli vědci a vědkyně s partnery z firem, aby diskutovali o nejnovějších trendech ve světě inovací a výzkumu.

Obrovský přínos sdružení AMIA je v tom, že průmysloví partneři přicházejí s odbornými tématy, která mohou ovlivňovat směřování výzkumu v rámci ústavu CXI TUL. Letošní setkání se posunulo z tradičního podzimního termínu na duben, kdy mají firmy více času. Také se rozšířila sekce "seznámení s novými trendy" o oblast digitalizace v průmyslu. Akce se nesla v duchu oslavy spolupráce s průmyslovými firmami během uplynulých deseti let.

Výzkumníci a výzkumnice přednesli řadu inspirativních přednášek. Posluchače zaujala přednáška o výzkumu odpadního skleněného recyklátu, o 3D tisku keramických materiálů, posun ve vývoji hydrofóbních úprav povrchů či zpevňování nanovláken s použitím přírodních látek . V odpoledním programu následovaly přednášky o AI v průmyslu (digitalizace) , nové trendy využití nanomateriálů v biotechnologii, nové trendy v 3D-tisku a představení nového mikroskopu. Po přednáškách měli účastníci možnost podívat se do vybraných laboratoří, kde mohli spatřit například i nový unikátní FIB-SEM dual beam elektronový mikroskop.

Velmi pěkné setkání, které muselo i skeptiky přesvědčit, že myšlenka AMIA má budoucnost. Potkal jsem tam jak známé tváře ze zakladatelských firem, tak nováčky. Nejzajímavější je pestrost oborů, z nichž členové společnosti přicházejí,“ vyzdvihuje sílu navazování nových kontaktů v rámci AMIA Bohumil Cimbál, vedoucí výzkumu a vývoje v ATREA s.r.o. v Jablonci nad Nisou.

Lucie Bubníková, projektová manažerka Okresní hospodářské komory Liberec dodává, že networking mezi účastníky a výměna kontaktů pro případnou další spolupráci jsou v rámci této akce pozitivní. „Zajímavé byly všechny části. Nejvíce však prezentace bioložky Miroslavy Rysové o nových trendech využití nanomateriálů v biotechnologii s názvem Anorganická nanovlákna pro dopravu léčiv. Zaujaly mě také přednášky na téma výzkum odpadního skleněného recyklátu a AI v průmyslu od Jana Kočího, specialisty na modelování procesů a umělé inteligence,“ říká Lucie Bubníková.

"Akce je přínosná stejnou měrou pro všechny účastníky z akademické sféry. Vždy je pro mne velice zajímavé zjistit, jaké problémy momentálně řeší partneři z průmyslu a jaké mají případně rozvojové plány. Často jsou omezeni legislativou, o které ani nevíme, že je omezuje," popisuje akci z pohledu vědkyně bioložka Miroslava Rysová. "Každý ročník setkání konsorcia Amia je trochu jiný a je vždy zajímavé vidět i to, jak se díky připomínkám firem rozvíjejí témata na TUL. Bylo zřejmé, že letos například velice zaujal výzkum Marie Staré o možnostech využití skelného recyklátu," pokračuje Miroslava Rysová.

Miroslava Ležáka, vedoucího výroby ve formě Praktik system s.r.o., nejvíce upoutala přednáška o využití odpadního skla od Marie Staré z Katedry sklářských strojů a robotiky FS TUL. „Pochopitelně, když bylo sklo z Praktiku v hlavní roli,“ směje se. „Skvělá byla i přednáška environmentálního chemika Rafaela Omara Torrese Mendiety o přípravě nanoslitin pomocí laserů,“ pokračuje Miroslav Ležák.

Setkání bylo přínosné třeba i pro Helenu Krutskou, předsedkyni představenstva společnosti EcoGlass, a.s. „Dopolední program byl pro mne zajímavý od začátku do konce i když ne vše se týkalo mého oboru,“ doplňuje.

"V rámci letošního setkání došlo k několika změnám: První bylo posunutí termínu z podzimu, který bývá ve firmách hektický. Dále jsme rozšířili sekci odpoledního programu "nové trendy" o oblast digitalizace v průmyslu, využití nanomateriálů v biotechnologii a představení našeho nového unikátního FIB-SEM dual beam elektronového mikroskopu. Nově nabízíme členům AMIA i další výhody plynoucí ze členství v asociaci jako je například účast na odborných seminářích, workshopech nebo konferencích. Věříme, že se tak řady našich partnerů budou dále rozrůstat a my jim budeme mít stále co nabídnout," uvedl Adam Blažek, ředitel pro vztahy s průmyslem na CXI.

 

 

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren