Analytická laboratoř CXI TUL otevírá novou éru

25. 6. 2024

Dříve to byla Laboratoř chemických sanačních procesů, po více jak 12 letech od svého vzniku má nový název: Analytická laboratoř CXI TUL. Stále působí na CXI TUL, má stabilní tým a dobré přístrojové vybavení. Poskytuje své služby nejen v rámci TUL, ale externě také provozovatelům bazénů a koupališť, zdrojů pitné vody i soukromým osobám.  V roce 2024 laboratoř plánuje nákup nových přístrojů i další rozšíření nabízených zkoušek. „Laboratoř prošla v průběhu let významnými proměnami jak v oblasti personální, tak přístrojové, což vedlo k rozšíření našich analytických možností,“ říká vedoucí laboratoře Lenka Lacinová.

Původně byla laboratoř součástí týmu se zaměřením na sanace znečištěného životního prostředí pod vedením Miroslava Černíka. Hlavním úkolem laboratoře bylo provádění laboratorních a poloprovozních testů, účast na terénních sanacích a analýza kontaminantů, odtud tedy její název.

S příchodem dalších pracovníků v souvislosti s reorganizací zdravotních ústavů se rozšířily možnosti prováděných analýz, zahrnující mikrobiologii, klasickou chemii a kontrolu sterilizátorů, což umožnilo komercializaci nabízených služeb. V roce 2011 se laboratoř stala součástí Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI) na TUL a získala akreditaci od Českého institutu pro akreditaci. Myšlenka na změnu názvu tak, aby lépe vystihoval činnost laboratoře a oslovoval zákazníky, byla ve hře delší dobu. Tento krok se podařilo uskutečnit v rámci úspěšné reakreditace laboratoře v letošním roce a od května 2024 laboratoř působí pod názvem „Analytická laboratoř CXI TUL“.

Změna názvu neznamená změnu v náplni činnosti laboratoře. Nadále poskytuje analytické služby pro potřeby projektů a zakázek, řešených výzkumnými týmy na CXI i na univerzitě, zejména v oblasti využití nanomateriálů pro životní prostředí. Komerční činnost laboratoře je v současnosti zaměřena především na analýzu pitné vody, vody ke koupání a kontrolu účinnosti sterilizačních přístrojů. Celý rozsah činností je uveden v příloze Osvědčení o akreditaci, které je dostupné na webu laboratoře. Mimo akreditované zkoušky nabízí laboratoř také analýzy vybraných organických látek pomocí kapalinové a plynové chromatografie, včetně reziduí léčiv, pesticidů a PFOA.

Laboratoř se plánuje více zaměřit na propagaci své činnosti a získávání nových zákazníků např. z oblasti průmyslu. „Jsme připraveni reagovat na změny v legislativě a nové požadavky zákazníků, rozšiřovat nabídku služeb a akreditovat nové metody. V současné době plánujeme zavedení a akreditaci metod na stanovení Cr6+ a Fe2+ pro využití v rámci sanačních zakázek a projektů CXI,“ říká Lenka Lacinová.

 

Díky projektu NANOENVI CZ bude laboratoř v nadcházejících měsících modernizovat přístrojové vybavení: nový přístroj ICP-OES pro prvkovou analýzu a TOC analyzátor pro stanovení forem uhlíku, který bude navíc rozšířen o možnost stanovení těchto forem i v pevných vzorcích. Laboratoř také plánuje širší využívání databáze LABSYSTÉM pro usnadnění administrativy a vedení dokumentace v laboratoři v digitální podobě, včetně přípravy podkladů pro fakturaci.

Laboratoř se úspěšně vyrovnala s ekonomickým propadem v období pandemie Covid-19 i s následky zdražování energií a dalších provozních nákladů. V současné době disponuje velmi dobrým přístrojovým vybavením a stabilním pracovním týmem, který tvoří jak zkušení výzkumní pracovníci, tak i talentovaní mladí kolegové. S novým názvem začíná symbolicky nová etapa laboratoře. „Věřím, že se nám podaří nejen udržet vysoký standard naší práce a stávající zákazníky, ale také úspěšně reagovat na zvyšující se nároky a požadavky zákazníků i legislativy a dále rozšířit oblast našeho působení,“ dodává Lenka Lacinová.

 

Hlavní partneři

AWAL
Škoda Auto
Česká Zbrojovka
Elmarco
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Skupina UJV
Atrea
Innogy
Auren