Vědci z CXI TUL spolupracují na stavbě umělého mokřadu v Zoo Liberec
19. 8. 2024
Liberecká zoologická zahrada zásadně mění hospodaření s vodou. Ve spolupráci s experty z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci a technologickou firmou Photon Water vzniká v Zoo Liberec unikátní uměle konstruovaný mokřad, který bude sloužit jako vertikální kořenový filtr. Cirkulární systém umožní zoologické zahradě opakovaně využívat vodu. Novinka přinese úsporu téměř 50 % dosavadní spotřeby vody.
Přípravy na stavební akci začaly zhruba před rokem, v září 2023. První stavební práce začaly v malé rokli vedle výběhu levhartů, kde vzniká mokřad o rozloze 130 m² s akumulačním objemem 108 m³. Systém bude denně čistit až 100 m³ vody. Zoo předpokládá, že tak ušetří během prvních dvou a půl let provozu přibližně 70 000 m³ vody.
„Systém poběží devět měsíců v roce a denně vyčistí až sto metrů krychlových vody. Podle našich propočtů pomůže nové řešení zahradě uspořit jen během dvou a půl roku až sedmdesát tisíc metrů krychlových vody. Zahrada tím také stabilizuje kapacitu místních vodních zdrojů a sníží závislost na vnějších zdrojích,“ říká Tomáš Lederer, vedoucí projektu z Oddělení technologie životního prostředí Technické univerzity v Liberci.
Zleva: ředitel Zoo Liberec David Nejedlo, výkonný ředitel Photon Water Petr Kvapil a Tomáš Lederer, hlavní koordinátor z Technické univerzity v Liberci
Do mokřadu bude svedena znečištěná voda z bazénů zvířat v horní části zoo, jako jsou žirafy, tapíři, zebry nebo sloni. Voda projde procesy koagulační filtrace, biologického čištění a následné ultrafiltrace, přičemž zbytkové mikrobiální nečistoty odstraní UV záření.
Práce na projektu probíhají s maximálním ohledem na pohodu zvířat i návštěvníků. „Stavbaři nám přislíbili realizovat práce ve výbězích tak rychle, jak to jen půjde, aby stavba ovlivnila pohodu a život našich zvířat v co nejmenší možné míře. Zároveň ani nechceme nijak výrazně omezit komfort našich návštěvníků při prohlídce, a tak všechny hlučné stavební úkony budou probíhat až po zavírací době zahrady. Také jsme zaznamenali, že bagřík i ostatní malé pracovní stroje přitahují velkou pozornost a zájem dětí a zpestřují jim procházku zahradou,“ uvádí s úsměvem ředitel zoo David Nejedlo.
Stavební práce v Zoo Liberec se uskutečňují s ohledem na pohodu zvířat i návštěvníků. Pokud vše půjde podle plánu, celý systém by měl být dokončený do konce října, přičemž zkušební provoz začne v listopadu. Udržitelný přístup nejenže výrazně sníží spotřebu vody, ale také přinese zoo značné úspory v provozních nákladech. Nový vodohospodářský systém umožní používat užitkovou vodu z výběhů zvířat opakovaně a zoo již nebude muset pro účely koupání zvířat a oplachu ubikací čerpat pitnou vodu z řádu, jejíž naprostá většina končí bez dalšího užitku v kanalizaci.