VIDEO: Dešťová voda může ušetřit pitnou vodu pro Nový Bydžov

19. 9. 2024

Výzkumný tým z CXI TUL sleduje dešťovou vodu v Novém Bydžově. Cílem je její další využití a udržitelné hospodaření pro městskou infrastrukturu.

Odborníci z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci se zapojili do mezinárodního projektu MAURICE, který se zaměřuje na efektivní řízení městských vodních zdrojů ve střední Evropě v souvislosti se změnami klimatu. V rámci tohoto projektu probíhá průběžné monitorování dešťových srážek v Novém Bydžově s cílem zjistit jejich potenciál pro využití jako technologické vody a tím snížit spotřebu pitné vody v městských provozech.

„V našem výzkumu řešíme, zda by nebylo možné využívat zachycenou dešťovou vodu jako náhradní zdroje technologické vody a tím šetřit pitné zdroje v Novém Bydžově,“ říká Tomáš Lederer, vedoucí výzkumného týmu a technolog. Výzkum probíhá na odběrových místech, která zahrnují městskou plovárnu a zimní stadion. „Analýzou vzorků podzemní a povrchové vody získáváme důležitá data o kvalitě dešťové vody a jejím potenciálu pro městské provozní účely,“ dodává Lederer.

Tým z TUL se snaží odpovědět na otázku, jaké množství dešťové vody může být využito k výrobě ledové plochy na zimním stadionu a ke snížení spotřeby pitné vody na městském koupališti. Tento udržitelný přístup má nejen potenciál chránit pitnou vodu, ale také přispět k udržitelnému rozvoji městské infrastruktury v době klimatických změn.

Projekt MAURICE je financovaný z prostředků programu Interreg Central Europe a vedle týmu z TUL se na něm podílí další evropské univerzity a výzkumná centra, včetně institucí v Německu, Polsku a Chorvatsku. Cílem je vytvořit udržitelná řešení pro hospodaření s vodními zdroji, která by mohla být využitelná ve městech i v dalších evropských regionech.

 

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren