V pátek přijďte na Noc vědců a vědkyň na CXI TUL.

25. 9. 2024

V pátek u nás a celém kampusu Technické univerzity v Liberci zažijete Noc vědců a vědkyň. Chystáme pro vás spoustu proměn!

Kdo ví, ten přijde – a my chceme, abyste přišli také. V pátek 27. září od 17 do 22 hodin pro vás v CXI a na celé Technické univerzitě v Liberci připravujeme jednu z nejzajímavějších vědeckých akcí roku – Noc vědců a vědkyň 2024. Tématem letošního ročníku je Proměna a vy budete mít jedinečnou možnost zažít, jak se věda mění a formuje svět kolem nás.

„Věda je základem inovací, a právě na Noci vědců ukazujeme, jaký má vliv na náš každodenní život. Chceme inspirovat nové generace, aby si uvědomily, jak může proměna ve vědě ovlivnit budoucnost,“ říká ředitel CXI Miroslav Černík.

Co u nás zažijete? Proměny světla, kovu, materiálů a předmětů

Program je nabitý ukázkami vědeckých proměn ve fyzice, chemii, technice, a dokonce i v umělé inteligenci. Všechny aktivity jsou připraveny pro širokou veřejnost, ať už jste vědci, studenti, nebo jen zvědavci. A co všechno můžete vidět?

1. Proměny v čase za pomoci umělé inteligence – Interaktivní show o nejnovějších AI technologiích a jejich využití. Speciálním hostem bude Jakub Zach, který vám spolu s kolegy z OMI, Bekirem Yildirimem a Bohumilem Kolářem, ukáže propojení AI a českého piva.

2. Proměna s čistou mobilitou – Tomáš Petr z Oddělení vozidel a motorů představí inovativní elektromobilní systémy a vozidla, která tým sám vyvíjí, programuje a testuje.

3. Proměna předmětů v různém měřítku – Pavel Kejzlar a Michaela Petržílková vás provedou fascinujícím světem mikroskopických pozorování. Připravili také zábavné kvízy a puzzle!

4. Proměna mikrobů – Nhung Nguyen vám ukáže, jak neviditelní mikrobi dokážou čistit těžké kovy. Vědecká show plná mikroorganismů a ekologie.

5. Proměna světla – Experimenty s optickými vlákny pod vedením Martina Šetiny, kde zjistíte, co je to světlo a jak ho můžeme ovládat.

6. Proměna materiálu ve fyzický model – Oddělení 3D technologií pod vedením Jiřího Šafky předvede úchvatné možnosti 3D tisku. Bonus? Vytištěné čokoládové sušenky!

7. Proměna barevné alchymie – Michal Řezanka, Martin Stuchlík a Pavlína Konopáčová z Oddělení nanochemie vám ukáží chemické reakce a dechberoucí proměny barev.

Kde nás najdete?

Všechny aktivity se odehrávají v budově L, kde sídlí Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: https://mapy.cz/zakladni?source=firm&id=13106335&x=15.0763996&y=50.7741376&z=17

Akce je otevřená pro veřejnost všech věkových kategorií – od dětí po dospělé, od nadšených laiků po odborníky.

Kompletní program najdete online TADY

Těšíme se na vás na celé Technické univerzitě v Liberci! Program bude probíhat také v dalších institucích včetně IQLANDIA a SPŠ a VOŠ v Liberci.