Na Fóru aditivní výroby byli hrdinové 3D tisku, přijel i prezident ČR

11. 10. 2024

Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně se stal místem setkání odborníků z oblasti aditivní výroby a 3D tisku. Jeden z vrcholů programu představoval jubilejní 10. ročník Fóra aditivní výroby, který přilákal odbornou veřejnost i zástupce politické scény, včetně prezidenta České republiky. Akce se zaměřila na aktuální trendy v oblasti 3D tisku, produktivní aditivní výrobu a využití umělé inteligence (AI).

Hlavními tématy diskuse byla produktivita ve výrobě, propojení 3D tisku s umělou inteligencí a nové obchodní příležitosti, které tyto technologie přinášejí. Účastníci fóra se zamýšleli nad tím, jak AI mění zavedené výrobní procesy a co to znamená pro budoucnost vývoje a výroby v různých odvětvích.

„Umělá inteligence a 3D tisk jsou v současnosti klíčovými faktory, které mění průmyslovou výrobu. Fórum nám nabídlo jedinečnou příležitost diskutovat o praktických aplikacích těchto technologií a jejich vlivu na optimalizaci výrobních procesů,“ uvedl Jan Kočí, vedoucí Centra pro průmyslový 3D tisk na CXI TUL.

Jiří Šafka, odborník na 3D tisk a inovace, rovněž zdůraznil význam propojení technologií: „Vidíme, že kombinace umělé inteligence a aditivní výroby umožňuje firmám nejen zvýšit efektivitu, ale také snížit náklady a zkrátit dobu vývoje nových produktů. To jsou klíčové výhody, které mohou rozhodovat o úspěchu v dnešním konkurenčním prostředí.“

Praktické ukázky reálného využití 3D tisku a AI ve výrobě zdůraznily, jak tyto technologie pomáhají zrychlit návratnost investic a zefektivnit výrobu. Účastníci fóra měli možnost seznámit se s konkrétními aplikacemi, které potvrzují, že aditivní výroba již dnes není pouze technologickou vizí, ale skutečnou součástí průmyslové praxe.

Ve své přednášce na konferenci Fórum aditivní výroby mluvil Jan Kočí také o konsorciu HPC TranTech, které dlouhodobě propojuje CXI TUL s renomovanými německými partnery Fraunhofer IWU a Fraunhofer Institute for Microstructure of Materials and Systems IMWS. Tato spolupráce umožňuje sdílení expertízy a inovací a zaměřuje se na budoucnost aditivní výroby, vývoj lehkých kompozitních materiálů a konstrukcí, a pokročilé technologie pro Průmysl 4.0 a další služby.

"Naší misí je aplikovaný výzkum a vývoj pro průmysl v oblasti hraničního trojúhelníku Německo–Česko–Polsko. Zaměřujeme se na oblasti jako funkčně integrovaný 3D tisk, chytré materiály, lehké a polymerní technologie a technologie pro Průmysl 4.0, čímž podporujeme inovace a rozvoj v regionálním i mezinárodním měřítku," říká Matthias Schulze z Fraunhofer IWU.

Jedním z nejzajímavějších momentů byla výstava 3DEXPO, která ukázala špičkové exponáty vytvořené 3D tiskem. Pozornost návštěvníků přitáhla zejména busta prezidenta, vytvořená architektkou Kateřinou Sýsovou Novákovou. Tento exponát ztělesňoval nejen technologickou pokročilost 3D tisku, ale také jeho umělecký a kreativní potenciál.

„Výstava 3DEXPO byla fascinujícím pohledem na to, co dnes technologie aditivní výroby umožňuje. Je to obrovský krok vpřed, který otevírá zcela nové možnosti nejen pro průmysl, ale také pro umění a design,“ dodal Jiří Šafka.

Akce v Brně potvrdila důležitost inovací a spolupráce mezi výzkumnými centry a průmyslovými podniky. Odborníci z CXI TUL již plánují aplikovat nové poznatky získané na fóru ve svých projektech, zejména v oblasti průmyslového 3D tisku.

Jan Kočí závěrem dodal: „Fórum nám poskytlo spoustu inspirace a konkrétních řešení, která budeme moci využít v naší práci v Liberci. Těšíme se na další výzvy a příležitosti, jak přispět k rozvoji aditivní výroby nejen u nás, ale i na mezinárodní úrovni.“