3D řezy a detekce detailů v subnanometrovém rozlišení umožní nový mikroskop

14. 11. 2024

Na CXI TUL máme nový unikátní elektronový mikroskop Helios 5 PFIB CXe a nabízíme detailní analýzy firmám.

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI TUL), je nově vybavený špičkovým elektronovým mikroskopem Helios 5 PFIB CXe, který nabízí jedinečné možnosti výzkumu a detailní analýzy materiálů. Firmám z regionu tak nabízíme přístup k technologii, která otevírá nové možnosti kontroly kvality, analýzy materiálů, zkoumání slitin, svařů nebo defektů.

„Díky tomuto mikroskopu můžeme nabídnout komplexní, efektivní a velmi přesné analýzy, které předčí možnosti běžně dostupné v průmyslu. Přístroj je navíc vybaven širokou škálou detektorů, které zachytí detaily materiálového složení, mikrostrukturu i chemické vlastnosti vzorků,“ říká Miroslav Černík, ředitel CXI TUL.

Mikroskop, kombinující elektronový a plazmový tubus, dokáže nahlížet do hloubky struktury vzorků a poskytuje širokou škálu detekcí – od chemických a strukturálních vlastností až po krystalografickou orientaci. Mikroskop za více než 45 milionů korun nabízí firmám z Libereckého kraje příležitost, jak získat detailní informace o materiálech, se kterými pracují, a to až do nanometrového rozlišení.

„Helios umožňuje provádět ultra-přesné analýzy materiálů, což je významné pro testování jakosti, výzkum slitin nebo zkoumání defektů na úrovni, která dosud nebyla běžně dostupná,“ komentuje Pavel Kejzlar, výzkumník z laboratoře mikroskopie na CXI TUL. 

Mikroskop je navíc vybavený celou škálou detektorů. „Umožňují detekovat fyzikální signály vznikající při interakcích primárních elektronů či xenonových iontů s materiálem, a tak získat řadu klíčových dat o zkoumaném vzorku. Topografický kontrast dovoluje zobrazit drobné strukturní detaily, chemický kontrast informuje o plošné distribuci lehkých či těžších prvků, difraktované elektrony nesou informace o typu a orientaci krystalové mřížky, charakteristické RTG záření umožňuje určit lokální chemické složení, díky transmitovaným elektronům zase můžeme pozorovat jemné detaily vnitřní struktury jako nanoprecipitáty či dislokace,“ říká Mateusz Fijalkowski, vedoucí Oddělení pokročilých materiálů CXI TUL.

Mikroskop je dokonalou volbou pro firmy, které potřebují detailní informace o svých materiálech pro zlepšení produktů, kontrolu výrobních procesů nebo vývoj nových technologií. "Zájemci z řad průmyslových partnerů mohou využít naše služby pro vlastní výzkum a analýzu, nabízíme také konzultace s našimi odborníky. Jsme připraveni poskytnout detailní data a podpořit firmy z regionu i německého příhraničí," říká Adam Blažek, ředitel pro průmysl z CXI TUL.

Výzkumné projekty a aplikace

V úvodních třech letech bude mikroskop využívaný pro aplikovaný výzkum. Projektoví partneři z malých a středních podniků budou moci využít materiálové analýzy k řešení výrobních nedostatků, vylepšení produktů a zvýšení konkurenceschopnosti.

Mikroskop umožní provádět:
- Strukturální analýzy: Zkoumání mikrostruktury a nanostruktury materiálů.
- Chemické analýzy: Identifikace chemického složení a distribuce prvků ve vzorcích.
- Krystalografické analýzy: analýza typu a orientace krystalové mřížky.
- Defektoskopie.

Pořízení nového mikroskopu umožní získat data, která dříve nebyla dostupná, což povede k lepšímu pochopení fyzikálních, chemických a mechanických vlastností materiálů. Pro více informací kontaktujte laboratoř mikroskopie na microscopy@tul.cz

 

CXI TUL pořídilo nový mikroskop Helios 5 PFIB CXe díky dotaci z programu Interreg ČeskoSasko v rámci projektu SUPPORT4SME za 45.375.000 korun s DPH, výzkumný ústav hradil 20 % částky ze svých zdrojů.

 

CXI PŘEDSTAVILO NOVÝ MIKROSKOP MÉDIÍM.

Podívejte se na reportáže:

ČT – Události v regionech |  14. 11. 2024

Stopáž reportáže od 3:02

 

TV NOVA - Televizní noviny – 14. 11. 2024

Vědci z Liberce představili unikátní mikroskop. Vidí až na úroveň nanorozměrů

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
LabRulez