Bohumil Kolář: Umělá inteligence otevírá nové pracovní možnosti
20. 1. 2025
Bohumil Kolář uplatní umělou inteligenci tam, kde si ji běžný člověk těžko představí. Povídali jsme si o usnadnění práce díky AI, o tom, že Merkur inspiruje i po sto letech od svého vzniku a o kelímcích s pivem, jejichž význam vás dostane do kolen.
Dělám fotky Bohumila s počítačem. „A teď tě vyfotím ještě s neuronovými sítěmi,“ říkám šibalsky. „No nějakou grafickou simulaci máme, tak ti ji mohu poslat,“ odvětí s rozpaky Bohumil. Vidím, že můj smysl pro humor je vedle, takže začínám být z rozhovoru nesvá. ChatGPT je nyní nedílnou součástí mého života, ale co za ním vězí, nevím. A právě Bohumil to ví, je expert na umělou inteligenci.
Občas jsem líný
A na co používá Bohumil právě ChatGPT? „Někdy jsem prostě líný,“ přiznává Bohumil. „AI mi ušetří hodiny čtení,“ říká s provinilým úsměvem. „Občas si zkopíruji dlouhý text do ChatGPT a požádám, aby mi to shrnul do dvou odstavců. A proč? Protože ne vždycky mám chuť nebo čas číst něco delšího než dvě stránky,“ vysvětluje otevřeně.
O pozici AI specialista na CXI TUL se Bohumil dozvěděl, když se po škole ohlížel po práci. „Nabízelo se mi třeba místo pro vývoj systému řízení lanovky, což pro mě není zajímavé. Pak jsem našel nabídku CXI TUL a jsem spokojený, často se učím nové věci. Baví mě výzvy. Pracuji třeba na aplikaci AI pro kalibraci laseru,“ pokrčí rameny. Zmíněný laser má mnoho využití, třeba od operace oka, přes hrubou sílu řezání až po kosmický výzkum a obranné systémy.
Začalo to Merkurem
Bohumil byl jako malý fanda stavebnice Merkur, ale chybělo mu něco, co by stavebnici rozhýbalo. Tak se začal zajímat o elektrotechniku. Brzy zjistil, že je stále potřeba člověk, který vše naprogramuje. „Nejsem přímo programátor, vždycky mě lákal interdisciplinární obor, spojení s elektrotechnikou. Teď třeba řeším efektivitu podniků pomocí umělé inteligence v rámci evropského digitálního inovačního hubu, EDIH.“
Reálné problémy, praktická řešení
Podniky z celého spektra oborů se na Bohumila obracejí přímo nebo absolvují školení, kde jim ukazuje možnosti AI pro zefektivnění provozu. „Třeba nás oslovila firma Škoda ohledně vibrodiagnostiky. Zadání znělo, jestli dokážeme předpovědět, kdy se rozbije motor. Můj úkol byl naučit AI rozpoznat vibrace vyváženého motoru a detekovat výchylky, jako třeba plavání ložiska, nevyvážení, a podobně. Na základě těchto dat mohou předcházet poruchám a udržet kvalitu produkce,“ líčí Bohumil.
Obrazová analýza odpadních vod
Jedna z nejzajímavějších zakázek je detekce problémů na čistírnách odpadních vod. „Můj úkol je naučit program rozeznávat, jak vypadá špatně pracující čistírna. Třeba pěnění vody znamená přemnožení mikroorganismů. Změny barvy mohou signalizovat jiný typ problému. Detekce kamerou je rychlé a efektivní, nemusí se všechny čistírny objíždět fyzicky,“ popisuje.
AI a půllitry
A co má Bohumil na stole kromě počítače? „Hodně kelímků s pivem,“ směje se. Jedna z jeho aplikací totiž rozpozná, zda máte před sebou poctivý půllitr, nebo podmírák.
Diváky hned napadne: hezký, ale k čemu je to dobrý? „Stejný algoritmus může detekovat tank a navést raketu. Třeba na Ukrajině,“ odpověděl lakonicky Bohumil. Ukazuje to, že i zdánlivě neškodná AI aplikace může být zbraní.
Revoluce
Rychlý rozvoj umělé inteligence je pro Bohumila výzvou. „Tempo, jakým AI roste, je šílené,“ říká. „Každý den vznikají nové algoritmy a technologie. Někdy musím pochopit, jak funguje určitá technologie, jen abych za rok zjistil, že je už překonaná. Největší světové organizace rychle posouvají hranice AI. Odhadovat směr vývoje a udržet si přehled je velkou výzvou.“
AI práci dává
Od strojírenství po přírodní vědy, Bohumil nevidí pro umělou inteligenci hranice. „Problémem je jen nedostatek dat pro trénování modelů.“ Mnoho lidí namítá, že AI práci bere. Bohumil to vidí jinak: „Spíš práci dává. Automatizace otevírá možnosti pro další práci.“
Je důležité ukazovat, že AI je nástroj. „Není hrozba. Závisí na tom, jak ji použijeme,“ uzavírá Bohumil.