Věda má ženskou tvář. Výzkumnice z CXI TUL mění svět
18. 2. 2025
"Svět patří těm, kdo chtějí vědět."
Vera Rubin,
astrofyzička, která dokázala existenci temné hmoty
V laboratořích Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI TUL) chceme “vědět” každý den, a tak posouváme hranice poznání multidisciplinárně: v oborech od nanotechnologií po umělou inteligenci. Tentokrát se pojďme podívat na práci žen: výzkumnic a vědkyň.
Ženy ve vědě z CXI TUL: podívejte se sem: https://cxi.tul.cz/zeny-ve-vede/ a objevujte příběhy a projekty našich vědkyň
Vědkyně na CXI TUL se zabývají širokou škálou oborů: nanomateriály, (nano)technologiemi pro ochranu životního prostředí, mikrobiologií, bioinženýrstvím, analytickou chemií, materiálovým inženýrstvím nebo umělou inteligencí pro pokročilé materiály.
V laboratořích CXI TUL vznikají řešení pro reálný svět. Docentka Klára Kalinová vyvíjí nanomateriály pro akustiku, které nacházejí uplatnění v průmyslu i každodenním životě. Miroslava Rysová se specialozujeme na (nano)biomateriály pro medicínské aplikace, kosmetiku a biotechnologie. “V současnosti mne asi nejvíc baví hledání nových cest pro dosažení kýžené biologické odezvy pomocí cíleně upravených nanomateriálů. V poslední době se s mým týmem věnujeme zejména výzkumu biodegradabilních a biogenních materiálů na bázi přírodních polymerů a jejich zpracovatelností do nanoměřítka,” vysvětluje Mirka Rysová svou práci.
Mirka Rysová vede skupinu Biomedicínských aplikací nanomateriálů v Oddělení aplikované biologie CXI TUL
Její týmová kolegyně Karolína Morávková je inženýrka reprodukční biotechnologie a aplikuje nanotechnologie v gynekologii. “Reprodukční biotechnologie mě provázely celou mojí akademickou cestou, od témat hormonální stimulace, přes komunikaci spermií a vajíček, až po uchovávání inseminačních dávek pro hospodářská zvířata,” popisuje Karolína Morávková.
Ve svém výzkumu na CXI TUL Karolína pracuje na vývoji nanomateriálů pro gynekologické aplikace. Tento výzkum propojuje znalosti o ženském reprodukčním systému s nejnovějšími materiály, a otevírá tak nové možnosti prevence i léčby mnohých onemocnění. Trend zvyšujícícího se zájmu o výzkum ženského zdraví a rozvoj tzv. FemTech průmyslu se zaměřuje na širokou škálu témat, dohromady usilujících o zlepšení kvality života žen po celém světě.
"Vědecká práce je fascinující, ale i náročná, zvláště v kombinaci s péčí o malé děti," dodává Karolína, která skloubila vědeckou kariéru s rodinným životem a má dvě dcery. Díky podpoře rodiny mohla strávit pět měsíců na stáži na univerzitě v italské Novaře i s manželem a dětmi.
Karolína Morávková.
Věda pro lepší životní prostředí
Magda Nechanická zaměřuje svůj výzkum na vývoj nanomateriálů pro biologické čištění a monitoring znečištění životního prostředí. “Kombinuji oblasti nanomateriálů, biotechnologie a molekulárně-genetických analýz k určení, které metody biologického čištění a stanovení mikrobiálního znečištění jsou aplikovatelné pro životní prostředí,” vysvětluje svou práci Magda Nechanická. Její práce přispívá k vývoji nových metod detekce a odstranění škodlivých látek z našeho okolí.
Lenka Lacinová a Stanislava Vrchovecká mají specializaci v analytické chemii. Lenka vede Analytickou laboratoř na CXI TUL a Stáňa soustředí na vývoj metod pro detekci a kvantifikaci látek jako jsou například léčiva či pesticidy v různých typech vzorků.
V týmu CXI TUL najdeme i další unikátní specializace. Kateřina Černá zkoumá geomikrobiologické procesy, které ovlivňují dlouhodobou bezpečnost hlubinných úložišť radioaktivního odpadu a podzemního ukládání zeleného vodíku. Věří, že tyto vědecké poznatky přispívají k dlouhodobému snížení emisí CO₂ na Zemi. “Jednoznačným přínosem mé práce je zvýšení bezpečnosti ukládání jaderného odpadu, protože jadernou energetiku vnímám jako důležitý pilíř přechodu k bezemisní energetice – minimálně v této klíčové fázi transformace,” vysvětluje Katka důležitou roli mikroorganismů pro udržitelnost.
Kateřina Černá.
Sabrin Abdallah se věnuje specifické oblasti laserově syntetizovaných nanočástic a jejich využití v environmentálních aplikacích. “Ve své práci zkoumám, jak lze pomocí laserového záření měnit tvar a vlastnosti nanočástic tím, že měním strukturu samotného světelného paprsku – jinými slovy, jak světlem tvarovat hmotu. Kromě toho se věnuji aplikaci laserových technologií v úpravě vody a hledám způsoby, jak vědecké poznatky převést do praktických řešení,” vysvětluje svou práci Sabrin.
Sabrin Abdallah.
Budoucnost vědy
"Věda by mohla být nejlepším prostředkem spojení mezi národy!" Tato slova fyzičky Lise Meitner vystihují mezinárodní charakter týmu CXI TUL. Pracuje tu celkem 36 výzkumnic a z toho 7 cizinek. Nesrine Amor je původem Tunisanka a na CXI TUL propojuje umělou inteligenci s vývojem pokročilých materiálů. Fatma Yalcinkaya pochází z Turecka a na Technické univerzitě v Liberci vytváří za pomoci nanotechnologií inovativní řešení pro udržitelné úpravy vody a energetické aplikace pro lepší budoucnost.
Vědkyně na CXI TUL se nezabývají pouze výzkumem - mnohé z nich předávají své znalosti další generaci jako garantky oborů na fakultách Technické univerzity v Liberci. Jejich práce dokazuje, že věda nezná hranic ani mezi obory, ani mezi národy.
Ženy ve vědě z CXI TUL: podívejte se sem: https://cxi.tul.cz/zeny-ve-vede/ a objevujte příběhy a projekty našich vědkyň
Sledujte hashtag #ŽenyVeVědě a objevujte příběhy a projekty, které vznikají v laboratořích CXI TUL.
Více na našem profilu na LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/cxi-tul