Z odpadu k inovaci: SURRI mění důlní vodu na nanomateriály

26. 3. 2025

Výzkumníci v CXI proměňují důlní odpadní vody na zdroj cenných nanomateriálů. Klíčovou roli hraje projekt SURRI.

Důlní odpad nemusí zůstat nevyužitým problémem. Výzkumný tým pod vedením Raffaela Torrese ukázal, že s pomocí laserové technologie a inovativního přístupu je možné vyrábět funkční nanomateriály s průmyslovým potenciálem.

Raffael Torres v laboratoři CXI

V rámci mezinárodního projektu SURRI výzkumníci použili metodu Reaktivní laserová ablace v kapalinách (RLAL), která jim umožnila získat cenné prvky z důlních odpadních vod ve Zlatých Horách a přeměnit je na vícesložkové nanočástice s jedinečnými vlastnostmi.

Technologie, která dává odpadu druhý život

Základem úspěchu je kombinace laserového paprsku a kapalného prostředí bohatého na minerály. Metoda RLAL umožňuje přesné řízení chemických reakcí bez nutnosti použití nebezpečných činidel nebo extrémních podmínek.

Použitím krátkých laserových pulzů dochází k ablaci pevného cíle ponořeného v důlní odpadní vodě; ablace generuje plazma, které spouští tvorbu nanočástic extrakcí materiálu z pevného cíle a zároveň začleňuje prvky z důlní vody. Výsledné částice lze široce využít – od katalýzy po čištění životního prostředí,“ vysvětluje hlavní autor studie Raffael Torres.

Co výzkum přinesl:

  • Získání kritických kovových prvků z důlních odpadních vod
  • Výrobu katalyticky aktivních a magnetoforetických nanočástic
  • Ekologicky šetrný proces v souladu se zásadami cirkulární ekonomiky

Nanotechnologie ve službách udržitelnosti

RLAL není jen sofistikovaný laboratorní trik. Je to technologie, která otevírá dveře efektivní recyklaci surovin z průmyslových i přírodních zdrojů. Výzkum přispívá nejen k rozvoji pokročilých materiálů, ale i k zodpovědnému nakládání se zdroji.

"Co dnes považujeme za odpad, může být zítřejší surovina. To je podstata cirkulární ekonomiky," dodává Torres.

Laserová laboratoř v CXI

CXI: Věda, která má dopad

Tento výzkum probíhal v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI) Technické univerzity v Liberci. CXI se dlouhodobě zaměřuje na přenos vědy do praxe a podporu výzkumných projektů s reálným dopadem – nejen pro průmysl, ale i pro životní prostředí a společnost.

Přečtěte si celou publikaci zde:
https://lnkd.in/gDeSTjX2

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren