Inovativní výroba vláken z recyklovaných polymerů

27. 3. 2025

Na setkání průmyslové asociace AMIA nově vystoupí Kristýna Bendová s tématem inovativní textilní výroby z recyklovaných polymerů pomocí technologie zvlákňování taveniny. Jaké jsou hlavní výzvy? Jaké materiály lze využít a může tato technologie konkurovat tradičním materiálům? To jsou otázky, na které jsme se ptali v tomto článku.

Jaké jsou hlavní technologické výzvy při zpracování recyklovaných polymerů? A v čem je vaše metoda inovativní?

Zpracování recyklovaných polymerů je v současné době jednou z cest dosažení udržitelné technologie výroby vláken. Čelí několika technologickým výzvám, jako je kvalita a čistota vstupního materiálu, variabilita vlastností vláken, degradace materiálu, energetická náročnost a ekonomická efektivita.

Tyto výzvy vyžadují neustálé inovace a investice. Nezbytností je dosáhnout udržitelnějšího a efektivnějšího zpracování plastových odpadů.

Naším cílem je optimalizovat procesní parametry, jako jsou teplota taveniny, rychlost vytlačování a tlak, aby výsledná vlákna dosahovala vynikající mechanické pevnosti, optimální fyzikální strukturu a tepelnou stabilitu.

Jaká vlákna se dají vyrobit?

Je to poměrně jednoduchý proces, který nevyžaduje použití toxických rozpouštědel. Tento způsob přípravy umožňuje výrobu široké škály vláken s různými vlastnostmi, což jej činí velmi univerzálním a vhodným pro mnoho aplikací v textilním průmyslu.

Jaké polymerní materiály nebo plasty se tímto způsobem dají využít?

Pro výrobu vláken se využívají termoplasty. To jsou materiály, které se při zahřátí tvarují a po následném ochlazení udrží svou novou strukturu a podobu.

Mezi nejznámější termoplasty patří polypropylen, polyetylen, polyamid a polyester, které společně tvoří základ pro širokou škálu textilních vláken.

Termoplasty, které použijeme mohou být nejen primární, ale také recyklované, což přispívá k udržitelnější a ekologičtější výrobě vláken.

Může výroba vláken z recyklovaných polymerů konkurovat cenově i výkonnostně konvenčním materiálům?

Výroba vláken z recyklovaných polymerů může být cenově i výkonnostně konkurenceschopná s konvenčními materiály.

Recyklované polymery často stojí méně než nové a moderní technologie umožňují výrobu vláken s podobnými vlastnostmi. Ekologické výhody, jako snížení odpadu a emisí, zvyšují atraktivitu recyklovaných vláken pro spotřebitele i výrobce. Legislativa a podpora udržitelnosti rovněž přispívají k jejich konkurenceschopnosti. S technologickým pokrokem a podporou udržitelnosti by se jejich pozice měla dále v budoucích letech vylepšovat.

Jaký dopad bude mít tato technologie na cirkulární ekonomiku v textilním průmyslu?

Technologie zvlákňování recyklátu z taveniny má potenciál výrazně ovlivnit cirkulární ekonomiku v textilním průmyslu.

Recyklace polymerů na nová vlákna snižuje textilní odpad a spotřebu primárních surovin, čímž šetří přírodní zdroje a energie.

Navíc technologie recyklace a zvlákňování přispívají k udržitelnějšímu textilnímu průmyslu, což je atraktivní pro spotřebitele a výrobce, kteří se snaží minimalizovat svůj ekologický dopad. V budoucnu budou výrobci legislativně pobízeny využívat recyklované materiály a dodržovat tak Life cycle assessment (LCA) metodologii.

Děkujeme za rozhovor a zveme Vás na letošní setkání asociace AMIA, které se bude konat 28. 4. 2025 a bude zaměřeno na udržitelnost ve firmách.

 

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren