Projekt:

Inovativní sorpční technologie pro eliminaci PFAS z kontaminovaných vod využívající modifikovaných uhlíkových nanotrubic

Registrační číslo projektu:FW10010161

Období realizace projektu:01.01. 2024 – 30.06. 2026

Řešitel projektu za TUL:Ing. Tomáš Lederer, Ph.D.

Záměrem projektu je inovace a modifikace sorpční technologie společnosti ART CARBON s.r.o. založené na uhlíkových nanotrubicích. Hlavním cílem je dosáhnout prostřednictvím modifikované technologie účinné eliminace vybraných perfluoralkylovaných sloučenin (PFAS). Vzhledem k velkému množství těchto sloučenin, byly pro účely projektu vybrány pro monitoring čtyři zástupci, kteří se liší délkou řetězce a lze u nich předpokládat odlišné sorpční vlastnosti: PFOS (perfluorooctanesulfonic acid), PFOA (perfluorooctanoic acid), PFBS (perfluorobutanesulfonic acid), PFBA (perfluorobutanoic acid). První fáze projektu bude zaměřena na modifikaci technologie prostřednictvím různých způsobů fyzikálně-chemických a chemických úprav povrchu uhlíkových nanotrubic (carbon nanotubes, CNT). Modifikované formy adsorpčního materiálu budou testovány nejprve s modelovými vodami v laboratorním měřítku a bude ověřena účinnost eliminace vybraných PFAS. Hledáno bude vhodné složení adsorbentu kombinující modifikované a nemodifikované formy CNT. Optimalizované složení adsorbentu bude v další fázi projektu v laboratorním měřítku testováno na reálných odpadních vodách se zvýšenou koncentrací PFAS. Po laboratorním ověření bude následovat fáze poloprovozního testování. Bude zkonstruován poloprovozní adsorpční filtr, který bude vhodně kombinován s dalšími prvky předčištění (např. koagulace, filtrace). Celá technologie bude ověřena na reálné kontaminované vodě v poloprovozním měřítku. Technologie bude testována za ustálených i limitních stavů za účelem sledování účinnosti eliminace vybraných PFAS a stanovení sorpční kapacity pro tyto látky.

Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND.

Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND.

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
LabRulez