Bilance roku 2022 aneb plusy a mínusy na CXI

31. 1. 2023

Rok je dlouhá doba na to si říct, co se u nás na CXI v roce 2022 povedlo a co ne. Leden je tradičně bilanční, tak se na to pojďme podívat.

Co se v roce 2022 na CXI povedlo:

✅ Tým se stabilizoval na 170+ lidí. Několik kolegů se ve své akademické kariéře posunulo a laťku ústavu se zase podařilo zvýšit. Máme v týmu lidi, kteří jsou ve svých oborech experti a své schopnosti uplatňují ve výzkumu i výuce.

✅ Finančně skončil rok 2022 kladně. V kombinaci s dobrou ziskovostí je ústav stabilní „firma“, což se v následujících, těžko predikovatelných měsících, které nejen českou vědu a výzkum čekají, bude hodit. Cílem pro tento rok je čísla zvýšit, čemuž pomůže větší zapojení oddělení a týmů do zakázkové činnosti (pořád hledáme nové firmy jako partnery).

✅ Máme 3 výzkumné směry a výzkumných 12 oddělení.

✅ Získali jsme podporu na NCK pro průmyslový 3D tisk. Projekt společně realizují čtyři součásti Technické univerzity v Liberci - CXI, FS, FT a FM se svými partnery. Od ledna 2023 vznikne v Liberci centrum pro efektivní využití surovin a jejich recyklace, využití odpadních přírodních a syntetických materiálů ve výrobě

✅ Dostali jsme se na 73 řešených projektů.

✅ Představili jsme v lednu nový web. Stálo to ještě hodně práce, ale podařilo se ho dotáhnout do funkční podoby. A zdaleka nekončíme a pokračujeme dál.

✅ Naše týmy se zabývaly zakázkami v objemu 50 milionů Kč.

✅ Oslavili jsme 10. narozeniny CXI v budově L a užili si celou řadou akcí, které jsme k výročí zorganizovali.

✅ Na CXI máme vyvážené skóre: ženy tvoří 50 % zaměstnanců. Žen přímo ve vědeckých a výzkumných pozicích je jen o něco méně, celkově 42 %.

✅ Obhájili jsme HR Award.

❤️ Na CXI se narodilo 9 dětí.

Co se v roce 2022 nepovedlo:

❌ Nezískali jsme podporu pro projekt IDm² v programu Horizon Europe. Stálo to hodně práce a je to velká škoda. Budeme zkoušet další evropské projekty a zahraniční spolupráce.

❌ Navzdory přípravám a očekávání jsme nezískali NCK pro vodu 21. století.

❌ V programu Trend získaly financování pouze 3 projekty z 20 podaných. To nás také hodně zpomalí a přicházíme o spoustu peněz do výzkumu. Tak snad to vyjde tento rok lépe!

❌ Odchod kolegů a kolegyň z důvodu špatné finanční situace některých oddělení. I tento rok bude komplikovaný a musíme se více snažit a zvýšit poněkud utlumený výkon.

❌ Pořád jsme až příliš vědci a "byznysová" stránka není naše siln. Kromě "přísné" vědeckosti se musíme zaměřit na aplikaci do praxe a získávání nových obchodních partnerů. Musíme investovat více času do obchodních nabídek a aktivit. Celé CXI bude stabilnější a naše práce efektivnější.

❌ Musíme se zlepšit ve vyvažování osobního a pracovního života. To je nekonečná zkouška a často to vůbec není jednoduché.

❌ Některé věci u nás pořád strašně trvají.

Rok 2022 byl trochu komplikovaný (doznívající COVID, válka, drahé energie, problémy s partnery a finanční potíže některých oddělení), ale jsme zvládli ho dobře.

Věříme, že rok 2023 bude rok úspěšný, radostný, bude to rok rozvoje CXI a všichni k tomu přispějeme. Bude zásadní udržet si stabilní tempo, mít pořád chuť do práce, hledat nová řešení a zlepšovat se. Velmi důležitá je pro nás větší orientace do Evropy, na mezinárodní projekty, které nám můžou otevřít nové možnosti.
Zároveň se těšíme na další spolupráci s našimi průmyslovými partnery na jejich zajímavých zakázkách.