Den otevřené vědy na CXI – už 1. června

22. 5. 2023

Blíží se to! Den otevřené vědy na CXI – už 1. června

Zveme srdečně všechny nadšence vědy a výzkumu na nezapomenutelný Den otevřené vědy, který se bude konat 1. června od 15 do 18 hodin na CXI. Připojte se k nám a užijte si odpoledne plné zábavy, poznání a inspirace.

Podívejte se na video od kolegy Adaye Amirbekova, který natočil dění v našich laboratořích. A takhle to bude na CXI zase žít!

 

 

JAKÝ BUDE PROGRAM?

Jakub Zach, Bekir Yildirim - Oddělení modelování procesů a umělé inteligence (OMI)

Úžasný ChatGPT – prakticky

ChatGPT - dobrý sluha, zlý pán. Znáte možnosti tohoto slavného jazykového modelu? Ukážeme, jak se používá, budeme mluvit o jeho výhodách i etických aspektech. Představíme několik neobvyklých možností (modelových situací) jak ChatGPT využít a na co si při jeho používání dát pozor. Mimo to jsme pro Vás připravili software, který se zaměřuje na rozpoznání obrazu, konkrétně pak detekci obličeje a rozpoznání obličeje (včetně rozdílu mezi těmito termíny). Při návštěvě si tak můžete otestovat např. jestli jste žena nebo muž, kolik je vám let a v jaké náladě právě teď jste.
Místo: vestibul CXI - budova L

 

Michal Řezanka, Martin Stuchlík - Oddělení nanochemie (ONCH)

Fascinující chemie (nano)materiálů

Přijďte do laboratoří oddělení nanochemie a otevřeme vám dveře do fascinujícího světa nanomateriálů! Zjistěte, jak se nanotechnologie propojují s naším každodenním životem. Zároveň u nás objevte, jaká chemie se ukrývá ve vašem oblečení. Identifikujeme materiály za pomocí moderních metod. Přijďte a poznávejte!

Místo: laboratoř 2. podlaží - západní věž budovy L

 

Tomáš Martinec - Oddělení mechatronických systémů a robotiky
Dan Hančil - Oddělení SW architektury a vývoje

Hololens: dobrodružství v rozšířené realitě


Připojte se do digitálního světa prostřednictvím brýlí HoloLens, které vám umožní vidět a interagovat s virtuálními objekty ve skutečném světě. Zažijte, jak se virtuální realita stává skutečností před vašima očima a rukama. Vyzkoušíte si osobně praktické aplikace, jak se využívá tato revoluční technologie v průmyslu. Anebo se ponoříte do světa virtuálního prostoru, kde budete mít možnost procházet se po ulicích evropských metropolí, obdivovat architekturu a zkoumat detaily budov. Připravte se na zážitek, který vás doslova dostane do jiného světa – do dimenze virtuální reality a rozšířené reality. 

Místo: vestibul CXI - budova L

 

Jaroslav Hlava, Daniel Kajzr - Ústav mechatroniky a technické informatiky FM TUL

Autonomní vozítko a budoucnost průmyslové logistiky


Nabídneme jedinečnou příležitost pro všechny nadšence autonomních vozidel a elektromobility. Přijďte se inspirovat budoucností automaticky naváděných vozidel. Společně objevíme svět řídicích a senzorických systémů, které vnášejí do chování vozidel prvky autonomie. Každý si může prakticky vyzkoušet naše malé experimentální vozítko "Generace 0". Toto vozítko integruje několik různých senzorických systémů a pokročilý řídicí systém umožňující několik různých režimů provozu. Budete mít možnost si ho vyzkoušet na vlastní kůži v režimu sledování osoby resp. vedoucího vozidla.

Místo: vestibul CXI - budova L

 

Michal Komárek - Oddělení technologie životního prostředí 

Nanospider: stroj na nanovlákna


Jak se vyrábí nanovlákna? Přece v Nanospideru. Tento stroj vyrábí nanovlákna pomocí elektrostatického zvlákňování. Nanospider vytváří extrémně jemná a pevná nanovlákna s neuvěřitelnou přesností. Uplatňují se v mnoha odvětvích, od textilního průmyslu po biomedicínu. Představte si jejich aplikace při filtraci vzduchu a vody, výrobě nanovlákenných materiálů pro oděvy a technické textilie, výrobě bioaktivních materiálů pro biomedicínské aplikace a mnoha dalším technologickým průlomům.

Místo: laboratoř 2. podlaží - východní věž budovy L

 

Jakub Hrůza - Oddělení technologie životního prostředí

Jak filtrujeme vodu a vzduch

Nanofiltrace využívá mikroskopické filtrující membrány, které účinně odstraňují znečištění a nežádoucí látky z odpadních vod nebo ze vzduchu. Tato výjimečná technologie je klíčem k ochraně životního prostředí, zajišťuje zdroje pitné vody, čistý vzduch a podporuje udržitelný rozvoj. Ukážeme vám také konkrétní příklady aplikací nanofiltrace v různých odvětvích, jako je průmysl, zemědělství a městská infrastruktura.

Místo: laboratoř 4. podlaží - východní věž budovy L

 

Jakub Macháček, Jiří Šafka - Laboratoř 3D tisku

Technologický souboj 3D tiskáren

Bude rozpoutána bitva mezi dvěma 3D tiskárnami. Do ringu vstoupí nejnovější 3D tiskárna Original Prusa MK4  od Josefa Průši. Jejím vyzyvatelem se stane nikdo jiný než na vrchol šplhající 3D tiskárna Bambu Lab X1 Carbon od firmy Bambu Lab. V ostrém klání se budou porovnávat tiskové možnosti za zvuku pracujících krokových motorků. Přijďte se podívat na souboj kvality a rychlosti moderního 3D tisku. Uvidíte jak tiskárny přesně a rychle vytvářejí objekty.  

Místo: vestibul CXI - budova L

 

Přijďte do našich laboratoří a objevte svět nanomateriálů, technologií a inovací! Uvidíte, že nano je běžnou součástí našeho světa. Přijďte a nechte se unést do světa nano a výzkumu!

 

Zapište si datum 1. června a od 15 hodin přijďte k nám na Den otevřené vědy na CXI. Těšíme se na vás.

#DenOtevreneVedy #ObjevujemeSvetVedy #CXILIBEREC

Hlavní partneři

AWAL
Škoda Auto
Česká Zbrojovka
Elmarco
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Skupina UJV
Atrea
Innogy
Auren