Digital Innovation Hub v Drážďanech prezentoval inovace. Byli jsme u toho.

29. 6. 2023

V úterý 20. června 2023 se uskutečnilo představení The European Digital Innovation Hub Saxony v Drážďanech včetně prohlídky jejich #IIoT laboratoře a seznámení s aktuálními projekty a zapojenými firmami a start-upy. Tato událost přímo navazovala na třídenní (20.-22. června) networkingový festival Silicon Saxony 2023, který představil především místní firmy a technologie. Zástupci CXI TUL a ARR byli u toho a aktivně představili naše inovativní technologická řešení, která poskytujeme.

The European Digital Innovation Hub Saxony se zaměřuje na vývoj a implementaci inteligentních systémů a technologií pro průmyslový internet věcí (IIoT). Jeho představení nabídlo jedinečnou příležitost nahlédnout do světa inovací, které mohou zásadně ovlivnit průmyslový a technologický sektor.

"Správa velkého množství dat je jednou z klíčových výzev současné digitalizace. Na Technické univerzitě v Liberci se zaměřujeme na inovativní přístupy a metody zpracování dat, které se generují ve výrobních procesech. Výroba vždy generuje velké množství informací: interními procesy, lidmi nebo strojovými daty. A my se zabýváme tím, jak z těchto informací a dat získat přidanou hodnotu,“ říká Ing. Jan Kočí z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI).

Po prohlídce laboratoře #IIoT následoval #EDIH Workshop s názvem „Výroba. Data. Tvorba hodnot“., který se zaměřil na řešení problematiky správy velkého množství dat. Ing. Jan Kočí z CXI krátce představil evropský digitální inovační hub Libereckého a Královehradeckého kraje (dále jen EDIH NEB) a oblasti, jejichž řešení tým Technické univerzity v Liberci spolu s dalšími partnery nabízí, detailně se pak věnoval tématu procesování dat a s ním spojených problémů. Diskuse na dané téma a možnost navázat spolupráci s představiteli výzkumných institucí a inovativních firem se uskutečnily v rámci tzv. roundtable.

Aktivní účast zástupců EDIH NEB na akci pořádané EDIH Saxony byla skvělou ukázkou vzájemné spolupráce a propojování sítě evropských digitálních inovačních hubů, jejíž součástí je od 1. 5. 2023 v roli partnera EDIH NEB i TUL. „Určitě se do konce tohoto roku pokusíme uspořádat obdobnou akci na vybrané aktuální téma spojené s digitálními technologiemi za účasti našich přeshraničních kolegů z Německa a Polska také my přímo v Liberci.“ představuje plány na prohlubování vzájemné spolupráce Ing. Zdeňka Doležalová z ARR.

The European Digital Innovation Hub Saxony a Silicon Saxony 2023 představily významnou platformu pro prezentaci a výměnu nápadů a inovací v oblasti technologií a dat. Tato událost umožnila expertům z technologického ekosystému v obou stran hranice navázat nové kontakty a rozšířit své povědomí o oboru.