Profesor Gelinsky na CXI přednášel o inovacích v biomedicíně

6. 11. 2023

Inspirativní přednáška profesora Michaela Gelinského na téma "Výroba biomedicínských scaffoldů pomocí textilních technologií a aditivního zpracování" přilákala pozornost odborníků a zájemců o pokročilé technologie nejen v oblasti biomedicínského inženýrství. Akce se konala v pátek 3. listopadu na Technické univerzitě v Liberci v budově CXI.

Profesor Gelinski je ředitel centra pro translační výzkum kostí, kloubů a měkkých tkání v Univerzitní nemocnici Carla Gustava Caruse a na lékařské fakultě TU Drážďany. Ve své přednášce představil posluchačům inovativní postupy výroby scaffoldů, které mají potenciál změnit způsob, jakým se vytvářejí biomedicínské struktury pro různé aplikace.

I když se jednalo o specifické téma, publikum se dozvědělo o nových možnostech, které tyto technologie nabízejí pro multioborové aplikace. Profesor Gelinski prezentoval výsledky svého týmu a zdůraznil potenciální výhody pro oblasti medicíny a biomedicínského výzkumu. Po prezentaci následovala diskuse a přítomní měli možnost položit profesoru Gelinskému doplňující otázky.

Tato přednáška poskytla nové poznatky z výzkumu s praktickými aplikacemi v oblasti tkáňového inženýrství a biomedicínských aplikací, které mají potenciál určit inovace v budoucnosti medicíny a lékařství.

Přehled odborných článků prof. Michaela Gelinského najdete TADY.

 

Portrét prof. Gelinského

Michael Gelinsky získal doktorát z chemie na univerzitě ve Freiburgu (Německo). V roce 1999 přešel na Technickou univerzitu v Drážďanech (TU Dresden), kde působil přibližně 10 let na katedře materiálových věd a od roku 2002 vedl vlastní skupinu v nově založeném Centru Maxe Bergmanna pro biomateriály. V roce 2010 byl jmenován řádným profesorem na Lékařské fakultě a vedoucím Centra pro translační výzkum kostí, kloubů a měkkých tkání (tu-dresden.de/med/tfo) na TU Dresden. Jeho práce je zaměřena na vývoj biomateriálů a scaffoldů, tkáňové inženýrství a regenerativní terapie, především pro muskuloskeletální tkáně.

Jeho výzkumná skupina je také velmi aktivní v oblasti aditivní výroby implantátů a biofabrikačních technologií, včetně bioprintingu nemasových buněk ("zelený bioprinting"). Je autorem/spoluautorem více než 250 publikací v časopisech a 25 kapitol v knihách s aktuálním h-indexem 61 (Google scholar). V současné době je Michael Gelinsky prezidentem Německé společnosti pro biomateriály (DGBM), je členem správní rady Mezinárodní společnosti pro biofabrikaci (ISBF) a Evropskou kosmickou agenturou ESA byl jmenován koordinátorem tzv. tematického týmu pro "3D biotisk živých tkání pro využití při výzkumu vesmíru a mimozemském osídlení". V roce 2020 byl Mezinárodní unií společností pro biomateriály (International Union of Societies for Biomaterials Science and Eng) zvolen "Fellow Biomaterials Science and Engineering" (FBSE). Podrobné informace o laboratoři jsou k dispozici na https://tu-dresden.de/med/tfo

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren