Profesor Gelinsky na CXI přednášel o inovacích v biomedicíně

6. 11. 2023

Inspirativní přednáška profesora Michaela Gelinského na téma "Výroba biomedicínských scaffoldů pomocí textilních technologií a aditivního zpracování" přilákala pozornost odborníků a zájemců o pokročilé technologie nejen v oblasti biomedicínského inženýrství. Akce se konala v pátek 3. listopadu na Technické univerzitě v Liberci v budově CXI.

Profesor Gelinski je ředitel centra pro translační výzkum kostí, kloubů a měkkých tkání v Univerzitní nemocnici Carla Gustava Caruse a na lékařské fakultě TU Drážďany. Ve své přednášce představil posluchačům inovativní postupy výroby scaffoldů, které mají potenciál změnit způsob, jakým se vytvářejí biomedicínské struktury pro různé aplikace.

I když se jednalo o specifické téma, publikum se dozvědělo o nových možnostech, které tyto technologie nabízejí pro multioborové aplikace. Profesor Gelinski prezentoval výsledky svého týmu a zdůraznil potenciální výhody pro oblasti medicíny a biomedicínského výzkumu. Po prezentaci následovala diskuse a přítomní měli možnost položit profesoru Gelinskému doplňující otázky.

Tato přednáška poskytla nové poznatky z výzkumu s praktickými aplikacemi v oblasti tkáňového inženýrství a biomedicínských aplikací, které mají potenciál určit inovace v budoucnosti medicíny a lékařství.

Přehled odborných článků prof. Michaela Gelinského najdete TADY.

 

Portrét prof. Gelinského

Michael Gelinsky získal doktorát z chemie na univerzitě ve Freiburgu (Německo). V roce 1999 přešel na Technickou univerzitu v Drážďanech (TU Dresden), kde působil přibližně 10 let na katedře materiálových věd a od roku 2002 vedl vlastní skupinu v nově založeném Centru Maxe Bergmanna pro biomateriály. V roce 2010 byl jmenován řádným profesorem na Lékařské fakultě a vedoucím Centra pro translační výzkum kostí, kloubů a měkkých tkání (tu-dresden.de/med/tfo) na TU Dresden. Jeho práce je zaměřena na vývoj biomateriálů a scaffoldů, tkáňové inženýrství a regenerativní terapie, především pro muskuloskeletální tkáně.

Jeho výzkumná skupina je také velmi aktivní v oblasti aditivní výroby implantátů a biofabrikačních technologií, včetně bioprintingu nemasových buněk ("zelený bioprinting"). Je autorem/spoluautorem více než 250 publikací v časopisech a 25 kapitol v knihách s aktuálním h-indexem 61 (Google scholar). V současné době je Michael Gelinsky prezidentem Německé společnosti pro biomateriály (DGBM), je členem správní rady Mezinárodní společnosti pro biofabrikaci (ISBF) a Evropskou kosmickou agenturou ESA byl jmenován koordinátorem tzv. tematického týmu pro "3D biotisk živých tkání pro využití při výzkumu vesmíru a mimozemském osídlení". V roce 2020 byl Mezinárodní unií společností pro biomateriály (International Union of Societies for Biomaterials Science and Eng) zvolen "Fellow Biomaterials Science and Engineering" (FBSE). Podrobné informace o laboratoři jsou k dispozici na https://tu-dresden.de/med/tfo

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren