CXI TUL modernizuje laboratoře: NanoEnviCz III financuje nákup přístrojů

18. 6. 2024

Technická univerzita v Liberci, konkrétně CXI TUL, se zapojila do projektu Pro-NanoEnviCz III. Tento projekt se zaměřuje na modernizaci a rozšíření výzkumného vybavení, což významně podpoří potenciál NanoEnviCz ve výzkumu nových nanomateriálů a nanotechnologií. Tyto technologie jsou zásadní pro ochranu životního prostředí a budování udržitelné budoucnosti. Rozšíření portfolia experimentálních technik povede k lepším službám a udrží naši vysokou úroveň na národní i mezinárodní úrovni. Do projektu se zapojují i další prestižní instituce: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. (koordinátor), Ústav anorganické chemie AV ČR, v. v. i., Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. a Univerzita Palackého v Olomouci.

V rámci ProNanoEnviCz III získá CXI TUL šest nových přístrojů, mezi nimi FTIR spektrometr s FTIR mikroskopem a FT-Raman modulem, zařízení pro měření specifického povrchu, termocykler pro měření v reálném čase, TOC analyzátor, ICP-OES a přístroj pro rentgenovou difrakci. Sehnat finance na takto špičkové vybavení není jednoduché a často to představuje náročný proces. Většina investic směřuje do obnovy starých přístrojů, které už nesplňují současné standardy. Nově zakoupené přístroje rozšíří nabídku měření pro externí uživatele a zlepší kvalitu měření pro uživatele z TUL. "Modernizace našeho vybavení je pro nás klíčová," říká Michal Řezanka z CXI TUL. "Staré přístroje byly často poruchové a neodpovídaly současným nárokům na přesnost a spolehlivost. Díky novým zařízením můžeme nabídnout špičkové měření a analýzy nejen našim interním, ale i externím partnerům," dodává.